Г абровско село Боженци е един от най-красивите архитектурни резервати в България.
Според легендата селото е с история на повече от 600 години, пише в сайта на архитектурно-исторически резерват Боженци (Bojentsi.com).
Легендата разказва за болярката Божана, която през 1393 г. – при превземането на Търново – бяга със семейството си, за да търси спасение в гористите планини и стига до малка рекичка. Божана се заселила по северните склонове на Стара планина и основала село Боженци.
Селото е разположено близо до стария римски път Никополис ад Иструм - Августа Траяна – Константинопол. През XVIII и XIX в. селото преживява своя разцвет. Търговците кърджии търгуват и разнасят стоките си из цялата Османска империя, Русия, Австро-Унгария, Италия и др. В края на XIX в. в Боженци има около 110 къщи и 500 жители.
Специфичното историческо развитие на селото създава условия за съхраняване на възрожденския му облик до средата на XX в.
Масовата миграция на жителите му в гр. Габрово след Освобождението, когато традиционната търговия и занаятите в Боженци замират, води до прекъсване на културното, икономическото и социалното развитие на селището. Точно това прекъсване спомага за съхраняването на цялостния архитектурен и градоустройствен ансамбъл на едно българско селище от епохата на Възраждането.
В Боженци е съхранена непокътната възрожденската атмосфера с прекрасни архитектурни образци от XVIII – XIX в.
Боженци е единственото наше село, запазило цялостно характера си от епохата на Възраждането, което съдържа и съхранява в себе си ценни етнографски и архитектурни паметници и градоустройствени ансамбли. Географското му разположение и климатичните му условия пък позволяват то да бъде курортен и туристически обект. Ето защо селото се обявява за исторически архитектурен резерват.
На 6 септември 1964 г. тържествено е открит Архитектурно-историческият резерват – Боженци.
В АИР „Боженци“ са отворени за посещение две музейни къщи – къща-музей „Баба Райна“ и къща-музей „Дончо Попа“, които представят етнографски експозиции, Менгема - работилница за пречистване на восък, Килийно училище, Експозиционна зала в Новото школо и Изложбена зала в Старото школо. В изложбената зала се сменят гостуващи изложби, а в експозиционната – освен гостуващите изложби, се поставят и постоянните експозиции на музея.
Църквата „Св. Пророк Илия“, построена 1841 г., е свързана с интригуваща история разказвана от екскурзоводите в АИР.
На 28 и 29 март в архитектурно-историческия резерват "Боженци" се състояха Европейски дни на художествените занаяти. Снимки от събитието може да видите в галерията.
Инициативата привлече стотици хора в резервата. Жените показваха въображение при изписването на яйца. На грънчарското колело посетителите сами изработваха различни предмети за спомен. А всички дами си тръгнаха с подарък – гравирана дървена плочка.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!