М естен селянин от сулавеския район, наречен Леанг-Леанг (или "много пещери") отвежда екипа на "Без багаж" до най-старите праисторически рисунки, открити в света.
Нищо неподозиращите приключенци се натъкват на най-дългите и най-дълбоките пещери в Индонезия.
Доказано е, че най-малко в 89 от тях се крият праисторическа скална живопис, праисторически каменни сечива и други останки от бита на предците ни.
За да стигнат до селцето Раманг-Раманг, Биляна, Валери и Валери-Михаил трябва да вървят из оризовите полета повече от три часа.
Жарещото слънце и липсата на каквито и да било табели по пътя, оставя пътешествениците изцяло в ръцете на местния водач.
В този свят без електричество, сред дантелите на варовика на Леанг-Леанг, са открити
древни пещерни рисунки -
поне толкова стари, колкото праисторическото изкуство в Европа. Според изследователите те показват, че предците ни са рисували из целия свят още преди 40 000 години.
Археолозите са изчислили, че на Южен Сулавеси една дузина шаблони на ръце в черничево червено и две подробни рисунки на животни бабируса, или "свиня-елен", са на по 35 000 до 40 000 години.
Заключението учените са направили на базата на метод, анализиращ нивата на разпад на елемента уран. То поставя областта с рисунките, открити на остров Сулавеси, в същия предполагаем период от времето на праисторическите рисунки, намерени в Испания и Франция.
Методът на датировка показва само минималната възраст на изображението, което означава, че тези рисунки може да са с хиляди години по-стари.
Възрастта на един от тези индонезийски отпечатъци е определена на най-малко 39 900 години и днес се смята за
най-старото шаблонно изображение на ръка, известно на науката
Откритите на Сулавеси над 100 пещерни рисунки са били известни още от 1950 г.
През 2011 г. учените забелязали някои странно оголени скали, наречени "пещерни пуканки". Тези минерални залежи щели да позволят да се използва новата технология на разпад на уран, за да се установи възрастта на това изкуство. Така отчетената възраст е 40 000 години.
Фигуративното изкуство, открито на Сулавеси, вероятно е най-старото, откривано на планетата до момента. Има прогнози, че на Сулавеси ще бъдат намерени дори и по-стари примери на пещерно изкуство, като същото предположение е направено и за континенталната част на Азия.
От всички открити в Европа подобни пещерни рисунки се стига до заключението,
че съвременните хора трябва да са пристигнали в Европа от Африка и подложени на културна промяна, тъй като са се конкурирали с неандеарталците за плячка и пещери.
Новооткритите пещерни картини на Южен Сулавеси обаче показват, че може би изкуството е било универсално сред ранните съвременни хора, включително и тези, които са напуснали Африка и са пътували из Южна Арабия, до Индонезия и Австралия в рамките на последните 50 000 години.
Къде се крият най-старите праисторически рисунки в света? Гледайте новия епизод на "Без багаж" тази събота, 14 ноември, от 13 ч., по "Диема".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!