А ко трябва да избирате на кой индонезийски остров да отидете, ще ви бъде доста трудно, защото те са повече от 17 хил.! Пътешествениците от „Без багаж“ попадат на Сулавеси съвсем случайно. Това е третият по големина острова от архипелага, на който екипът се озовава заради затворени летища в следствие на изригването на яванския вулкан Раунг. И както се случва обикновено – случайните срещи са едни от най-запомнящите се!
Остров Сулавеси е разделен на шест провинции. Една от тях е Южен Сулавеси, с главен град Макасар. По население това е петият най-голям град на 250-милионна Индонезия, след Джакарта, Сурабая, Бандунг и Медан. Жителите му са повече от 2 млн. души.
Макасар е основното пристанище на провинцията. Той е и основен риболовен център на Сулавеси. Най-характерен тук е добивът на морски краставици – морски животни с продълговата форма на тялото и жилава кожа, използвани за човешка консумация.
Най-известната забележителност в града е крепостта Ротердам,
построена през през 1545 г. от крал И Манригау Даенг Бонто Караенг Лакунг Тумпа‘рисикалонна. Крепостта била оформена като костенурка, която сякаш е на път към океана. Формата изразявала философията на Кралство Гоуа, че костенурките могат да живеят и на сушата, и в морето.
Кралство Гоуа по това време властвали по суша и море.
Крепостта била използвана от холандците като централно хранилище за съхранение на подправки в източната част на Индонезия. Тя била използвана и като японски военнопленнически лагер през Втората световна война.
Целият Индонезийски архипелаг, някога известен като Холандска Индия, бил изпъстрен с холандска колониална архитектура. В Макасар има една много специална улица – Сомба Опу. Това е златарската улица, където по-малки и големи златарски магазини привличат неудържимо местните жители. На повечето места има опашки, и така е всеки ден. Продавачите прибират купчини с пари в замяна на красиви златни накити.
На Сулавеси хората предпочитат да влагат припечеленото най-вече в жълтия метал.
Всяка индонезийска рупия се обръща в красиви бижута, с които се кичат всички –
от новородените до най-възрастните.
Макасарския абанос е ендемичен за остров Сулавеси. Пъстрото кафяво-черно дърво е почти винаги с шарка на широко райе. Дървесината му е една от най-ценните в света. Тъй като видът е застрашени, днес е много трудно и скъпо да се закупи Макасарски абанос.
Иконата на крайбрежния град е известният плаж Лосари. Популярната туристическа локация е изпъстрена с множество увеселителни съоръжения, сергии за хранене и пъстра тълпа.
В часовете от 5 следобед до 9 вечерта Лосари е мястото, където идват всички търсещи развлечение в Макасар. Тук е мястото за среща с приятели, тук се случват нови интересни събития.
В пресичащите крайбрежния булевард улички има множество къщи за гости, хотели, ресторанти, кафенета и магазини за сувенири.
Писанг Епе пък е запазената марка на Макасар. Няма да откриете другаде печения на скара банан, залят със сироп от миризливия плод дуриан и кафява захар.
Вижте новия и вълнуващ епизод на „Без багаж“ в събота, 28 ноември, от 13 ч. по Диема.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!