"Перлата на Адриатика“ - така наричат хърватския град Дубровник, който успява да плени хилядите посетители с природните си красоти и древна история.
Намиращ се само на около 720 км от София, в миналото Дубровник е сред важните центрове за развитие на хърватския език и средище на писатели, поети, художници и редица учени.
При посещението си в града през 1929 г. ирландският драматург Джордж Бърнард Шоу възкликва: "Този, който търси Рая на Земята, трябва да посети Дубровник“.
Градът - заедно с Амстердам и Венеция, е включен в списъка на ЮНЕСКО за най-красиви градовете от ренесансова Европа и е определен като световно наследство.
И с право. Представете си тюркоазените води, които сме свикнали да виждаме (макар и на снимки) от красивите гръцки и турски островни плажове, но съчетано с извисяващи се зелени планини с разнообразна растителност и внушителни древни крепостни стени, които обграждат града.
Дубровник е основан при сливането на два града - Лаус, разположен на малък остров по южното далматинско крайбрежие, подслонил италианските бежанци от близкия град Епидаурум (днешен Цавтат), и славянското селище Дъбрава.
Многовековната история на града е завещала по-голямата част от забележителностите му.
Площадът "Страдун“ се намира в сърцето на града. Той е павиран през 1468 г. и съграден отново след унищожително земетресение през 1667 г. От площада тръгва и главната улица, която някога е била водна пътна магистрала и пролив, отделящ островната част на града от континента. След природната стихия, когато градът бил сринат и оцеляла само крепостната стена, проливът бил засипан и така се появил площадът. Улицата разделя Дубровник на две части – на север е планината Сърд, а на юг – скалистата издатина, на която преди векове била основана древноримската Рагуза.
Онуфриев фонтан от ХV в., който е бил част от градската водопроводна система, се намира в западния край на "Страдун“.
Сред най-величествените сгради в Дубровник са францисканският манастир, дворецът “Спонза”, палатата на ректорите и Катедралата с нейната съкровищница.
Дворецът “Спонза” е издигнат в периода 1515 - 1521 г. - красива сграда в готически и ренесансов стил. Тя някога е служила за митница, като тук са се намирали също магазините за стоки, банката, монетният двор, арсеналът и съкровищницата на републиката. В него се събирали образовани хора, провеждали са се научни и литературни дискусии, а днес там се пази и един от най-богатите архиви в света – над 7000 тома ръкописи и над 100 000 отделни документа за периода между ХІ и ХХ век.
Правителствен дворец на Дубровник, който пък е построен през 1460 г., днес е музей. Дворецът е бил резиденцията на кметовете, които жителите на града избирали на всеки 4 месеца. Интересен факт е, че този пост е наричан още "златното заточение“, тъй като избраниците нямали право да напускат двореца, ако не получат съгласието на избирателите.
Архитектурата на Дубровник разкрива много малко от сръбската обсада на града по време на войната през 1991-92 г. Тогава над селището са пуснати над 2000 бомби. Единственият признак за този период обаче са новопостроените покриви из целия град.
Дубровник – една необичайна комбинация от синьо море, зелени планини, древна история, фантазия и реалност.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!