С инагогата в София влезе в списъка на "Архитекчъръл дайджест" за красивите храмове по света.
Ето какво пише изданието:
Синагогата в София, България
Синагогата в София е най-голямата на Балканите и е построена през 1909 г. В нейната архитектура австро-унгарският архитект Фридрих Грюнангер комбинира мавритански и венециански стил. Олтарът е на пиедестал от бял мрамор, заобиколен с изящни перила. Сградата е засегната от бомбардировките през 1944 г. Възстановена е в чест на 100-годишнината на синагогата.
Параклис на Светия кръст в Седона, Аризона
Параклисът на Светия кръст се намира в Седона, Аризона. Идеята да се построи параклис с формата на гигантски кръст в скалите край Седона принадлежи на студентката по скулптура Маргарита Брушуиг Щауде. През 1932 г. тя била на екскурзия в Ню Йорк, където видяла новопостроената Емпайър Стейт Билдинг и останала възхитена от гледката, както и от факта, че ако се погледне от определен ъгъл, върху сградата се вижда кръст.
Маргарита Щауде искала да създаде параклис, който да е толкова свързан с Бог, че да спира дъха на всеки човек.
Параклисът на Светия кръст бил окончателно завършен едва през 1956 година. Архитекти на впечатляващата постройка са Ричард Хайн и Огъст Строуц.
Златният храм в Амритсар, Индия
Златният храм в Амристар, наричан още Шри Дарбар Сахиб, е най-святото място в религията на сикхите. Намира се в северозападна Индия – близо до границата с Пакистан. Храмът е построен през 1601 г., а интериорът му е украсен с релефни златни повърхности и мрамор, инкрустиран с полускъпоценни камъни.
Голямата джамия в Джене, Мали
Построена през XIII век и реконструирана през 1907 г., Голямата джамия в Джене е направена от тухли от кал, слама и греди от палмови дървета. Всяка година по време на популярен фестивал кални зидари добавят нов слой към джамията.
Голямата джамия в Джене е в списъка на ЮНЕСКО за световно културно наследство като най-големия оцелял пример на африканската кална архитектура.
Юбилейна синагога в Прага, Чехия
Юбилейната синагога е позната още като Йеруселимската синагога, тъй като се намира на улица "Йеруселимска" в Прага. Построена е през 1906 година в чест на 50-годишнината от възкачването на австро-унгарския император Франц Йосиф на престола. Тя заменя трите синагоги, които са съборени по време на изчистването на еврейското гето в края на XIX и началото на XX в.
Кижи Погост на остров Кижи, Русия
Кижи Погост е разположена на остров Кижи в езерото Онега, Русия. Църквата е в списъка на ЮНЕСКО за световно културно наследство. Тя се състои от корпус, съдържащ две църкви – една от XVII и една от XVIII в. Интересното при нея е, че параклисите са изградени изцяло от дърво – единият корпус се използва през лятото, а другият през зимата.
Отопляемата през зимата структура е построена през 1694 г. от бор и трепетлика и има 9 купола. Другата е построена от бор, смърч и трепетлика, завършена е през 1714 г. и има 22 купола.
"Храмът на небето" в Пекин
"Храмът на небето" в Пекин е известен още като Тиантан парк и се намира южно от Забранения град. Комплексът, който също е в списъка на ЮНЕСКО, е бил посещаван от императорите от династия Мин и Цин за годишните церемонии с молитви към небесата за добра реколта. Днес това е парк с няколко архитектурни забележителности.
Белият храм в Тайланд
Белият храм е построен през 1997 г. Екстериорът включва огледални плочки и изобразява слонове, змии и дракони на фона на пламъци. Изграждането на будисткия храм продължава заедно с ремонта на съществуващата структура, която е пострадала при земетресение.
Синагогата в Сегед, Унгария
Синагогата в Сегед, Унгария, е построена през 1907 г. и разполага с впечатляващ интериорен купол. Градините около нея също са живописни.
Църква Темпелиаукио в Хелзинки, Финландия
Църквата Темпелиаукио, позната още като каменната църква, е завършена през 1969 г. Олтарът е от естествени скални плочи, датиращи от ледниковата епоха. Драматичните интериори съчетават модерна естетика и органични материали.
Катедралата Лас Лахас в Колумбия
Катедралата Лас Лахас е едно от съкровищата на Колумбия. Тя е разположена в планините на един от склоновете на каньона на река Гуаитара. Ако обичате приключенията, дори пътят до катедралата ще ви впечатли. За да стигнете до Лас Лахас, трябва да преминете по каменен мост над пропастта.
Вижте повече за катедралата Лас Лахас и нейните легенди тук.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!