П ътешествениците от „Без багаж“ все по-често си правят близки срещи с дивите обитатели на планетата.
Хабитатите на животните намаляват с плашеща скорост. Това е причина създателите на поредицата да обръщат все повече внимание върху разрушителното влияние на човека и беззащитността на прекрасни създания, еволюирали милиони години и оцелели при какви ли не природни катаклизми, но „неравностойни“ по права пред алчността на човека.
Това пътуване ги среща с шриланкийския Elephas Maksimus Maximus - един от трите признати подвида на азиатския слон.
От 1986 г., Elephas Maximus Maximus е вписана като застрашен вид, тъй като популацията му е намаляла с повече от 50% за последните три поколения.
Слоновете в Шри Ланка вече до голяма степен са ограничени до сухата зона в северната, източната и югоизточната част на острова.
Слоновете са налични предимно в националните паркове, но се срещат и извън защитените територии. Смята се, че Шри Ланка е най-населената със слонове страна в Азия.
Шриланкийските слонове са по-малки от африканските. Достигат височина на рамото между 2 и 3,5 m , а теглото им до 5500 кг. Имат 19 чифта ребра.
Интересното при този подвид е, че само 7% от мъжките имат бивни. Смята се, че в момента на острова има около 6 000 слона.
Слоновете имат речник от звуци. Дълбоко коремно боботене изразява удоволствие, също е и приятелски поздрав към по-възрастен слон.
Звукът „ууш“, който се получава при издишане на въздух през хобота показва, че животното е изненадано или иска да предупреди за своето присъствие. Пискливият, пронизителен звук, описван като звук от тромпет, може да означава предупреждение за опасност.
Слоновете са класифицирани като мегатревопасни и консумират до 150 кг растителна маса на ден. Те се хранят с повече от 116 вида растителни вида - храсти, билки, треви и пълзящи.
По време на въоръжения конфликт в Шри Ланка, хиляди слонове са били убити или осакатени от противопехотни мини, наранени от огнестрелни рани, или са били убити от бракониери.
Днес, като се има предвид колко малък е процентът на слоновете с бивни, бракониерството за слонова кост не е сериозна заплаха.
Въпреки това, търговията със слонова кост все още продължава. Канди е идентифициран като център за такава незаконна търговия.
Най-голямата заплаха за гигантите идва от превземането от човека на дивите територии на слоновете и превръщането им в земеделски земи.
Гледайте новия епизод на „Без багаж“, тази събота, 30 януари, от 13.00 ч. по Диема.
Станете част от вълнуващите пътувания на приключенците на "Без багаж" и гледайте техните видеа във vbox7.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!