М ного са неизяснените въпроси относно диска от Фестос. Учени и любители по света са се опитвали да разгадаят пиктографското писмо от диска, намерен на остров Крит и съхраняван в музея на град Ираклион. Понякога малките археологически находки са много по-ценни за науката от монументалните постройки. Такъв е случаят с Розетския камък, който с появата си за съвремието слага край на безброй неясноти, веднага се превеждат безценни текстове и се подреждат брънките в историята на човечеството. Нещо като чип, без който не може да тръгне машината, като ключ или таен код, с който дешифрираш най-търсените тайни. Има такива предположения и за същността на диска от Фестос. Невероятно е колко много интерпретации могат да имат няколко миниатюрни рисунки върху глина.
На 3 юли преди 106 години по време на разкопките на минойски дворец на Крит италиански археолог открива плосък диск от изпечена глина с дебелина около 20 милиметра и диаметър около 16 сантиметра. От двете страни на теракота имало рисунъчни знаци, които били разделени с вертикални линии през определен интервал. Рисунките се завъртали в спирала. Веднага предположили, че дискът е носител на древна писменост, но не можели да я свържат с никоя, позната до момента.
Предполага се, че Крит и минойската цивилизация имат доста близка съдба до тази на атлантите, макар и източниците да звучат по-скоро митологично. Науката все още търси обяснение за някои впечатляващо напредничави за епохата си артефакти и няма как да не допусне съществуването на древен свят, съвършен като митичната Атлантида. Какъв може да е бил езикът на критяните и възможно ли е това да е бил езикът на атлантите? Възможно ли е дискът да е носител на критско йероглифно писмо?
Сравненията с други надписи, открити на Крит, показват, че нямат нищо общо. Някои изследователи допускат прилика с хетски, египетски и протошумерски йероглифи. Има теория, че дискът не е направен на Крит, тъй като глината е различна от тези, които се добиват на острова. И сред много теории, като че най-вероятна звучи тази, според която фестският диск е последният съхранил се паметник от писмеността на легендарната Атлантида.
Има една много любопитна трактовка на рисунъчните знаци от френския изследовател Оме, който смята, че е описана страховита катастрофа и гибелта на някакъв народ. Други учени разчитат: кипарис, лилия, минзухар, някаква розетка. Виждат на диска и изображение на гъсеница, пчела, делфин, гълъб, летящ сокол, държащ в ноктите си малък двоен щит, глава на газела, одрана кожа, кравешки крак, бягащ човек, пленник със сковани за гърба ръце, жена с разголена гръд, дете, глава на мъж с татуирани бузи и друга глава с украса от пера. Има шлем, кръгъл щит, двойна брадва, натегнат лък, триъгълник и т.н. На диска са изобразени 241 знака, като 45 знаци не се повтарят.
Има и българи, които са изследвали диска – като академик Владимир Георгиев и любителят Георги Матев.
Това, което обаче прави най-силно впечатление на снимачния екип от „Без багаж“, са реалистичните рисунки на съвременни обекти като НЛО във вид на „капак“, витлов кораб, космонавти. Как е възможно преди повече от пет хиляди години да са били конструирани самолети и летящи чинии?
В момента, в който „Без багаж“ пускат ексклузивни кадри във Vbox7.com от заснетото на о-в Крит, получават мейл от внука на любителя-изследовател Георги Матев. На среща с възрастния изследовател екипът получава книгата му с разчитането на загадъчния диск.
Какво представлява този диск? Гледайте тази събота, 9 май, от 13 часа по ДИЕМА.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!