Макар да е разположен хоризонтално в Северна Африка, Тунис има достатъчно история и разнообразна природна красота, която да се събере в страна много по-голяма от размерите му. С приятен средиземноморски бряг, ухаещ на жасмин и морски бриз, и където рибата винаги е прясна, Тунис е предпочитана дестинация за почивка, съчетаваща море, пясък и слънце. Но отвъд плажовете, това е удивително, подценявано място, където далечни култури и невероятни гледки могат да бъдат видени само за няколко дни. Тунис се превръща в амбициозна и модерна арабска столица, въпреки че дългото османско и не толкова далечно колониално минало все още имат силно, осезаемо присъствие. На север езерата са пълни с розови фламинго, удивителни зелени гори се извисяват на брега, а леки подвижни палми са обградени от маслинови и цитрусови дървета. На юг пленителните пясъци на Сахара се простират дълбоко в Африка и са запазени традициите на местните бербери.
Туризмът играе важна роля в икономиката, но тунизийците се изненадват и очароват от туристите, които пътуват сами. Въпреки че тук пристигат около 7 милиона туристи всяка година, ако не сте отседнали в някой от хотелите в Сус и Хамамет, най-вероятно ще се чудите къде са останалите 6.999.995. За тези, които отсядат извън курортите, се отделят специални грижи, но това не означава, че пътуването тук не е лесно. Ще откриете хотели, кафета и ресторанти, където можете да опитате любимите на Махреби ястия с домашно направена паста или превъзходни сладкиши, струващи малка част от цената на тези в Италия или Франция. Тук често се усеща тръпката от посещение на исторически сгради, в които сте само Вие и призраците. Общественият транспорт е евтин и редовен. Вече има и хотелиери, ресторантьори и собственици на магазини, които са отворили своите магазини и ресторанти извън големите опашки на Мароко и създават голям брой алтернативив туристическите райони – но в истински тунизийски стил те са по-достъпни и приятни. Най-спокойната и гостоприемна част на северна Африка може да се окаже и най-интересната.
Пари и разходи – валутата е тунизийски динар, която се разделя на 1000 милима. Незаконен е вноса и износа на динари и те не се приемат в безмитните магазини в летището на Тунис. Можете да обмените до 30% от парите, които носите, в динари, което е до 100 динара. Трябва да имате банкова разписка, за да докажете, че сте обменили пари. Основните кредитни карти като Visa, American Express и MasterCard се приемат в големите магазини, туристическите хотели, в агенциите за автомобили под наем и банките. Парични аванси са дават само в местна валута.
Климат – Тунис има средиземноморски климат с горещи, сухи лета и меки зими. Най-приятно за посещение е през пролетта между средата на март и средата на май с високи ( но не прекалено) температури и диви цветя, покриващи местността. През лятото е подходящо за плаж, но това е най-натовареният сезон за Тунис, затова трява да очаквате цените да са по-високи и тълпите от почиващи европейци да превземат плажовете. В пустинята е доста по-горещо през лятото като най-подходящото време да посетите Тунис, ако искате да видите Сахара, е късната есен. През септември привършва събирането на реколтата и започват някои от музикалните фестивали, така че това е идеално място да отидете в пустинята.
Вижте офертите за почивка в Тунис ето тук
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!