Ф осилизирани останки от четири древни змии отпреди 140 – 167 млн. години променят начина, по който мислим за произхода на змиите, съобщава "Сайънс дейли".
Откритието на международен екип от изследователи, включително Майкъл Колдуел – професор от Университета в Албърта ,
върна стрелките на часовника на еволюцията на змиите с почти 70 млн. години.
"Проучването изследва идеята, че еволюцията в рамките на групата, наречена "змии" е много по-сложна, отколкото се предполагаше досега", обясни Колдуел.
Фосилите са от САЩ, Англия и Португалия. Те са идентифицирани при нов анализ на фрагменти, събрани преди десетилетия и прибрани в музейни складове. Датирани са на 143 милиона до 167 милиона години.
Най-старият известен преди змийски фосил беше на около 100 милиона години.
"Тъй като седиментите около фосилите са от различна среда, вероятно змиите са живели в различни хабитати", добавя изследователят.
Фосилите – зъби, парчета от челюсти и черепи, прешлени, са с характерни за змиите, особено тези от главите. Те са много фрагментирани и затова не може да бъде определено колко са били дълги. Прешлените на единия вид насочват, че е имал задни крака.
Широкото разпространение на четирите вида, както и разнородната среда, в която са живели насочва, че
най-ранните змии вероятно са се появили преди 220 милиона до 240 милиона години, ако не и по рано.
По това време се е разпадал суперконтинентът Пангея.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!