Дора Христова и "Мистерията": Няма да спираме!
Източник: netinfo

Българският хоров диригент и преподавател Дора Христова е родена на 1 март в с. Дъбово, Старозагорско.

Нея по-често виждаме в гръб, а чуем ли за "Мистерия на българските гласове", веднага се сещаме коя е.

Тя е носител на редица престижни награди и отличия, сред които на орден "Кирил и Методий" - първа степен, на "Златна лира" и "Кристална лира" на СБМТД, както и на голямата награда на Салона на изкуствата на НДК — 2002 г., на множество грамоти и дипломи на СБК за първо изпълнение на българско произведение.

В момента освен, че успешно ръководи международните изяви на вокалния ансамбъл "Мистерия на българските гласове", тя е и преподавател по специалност "Камерни вокални ансамбли" в АМТИИ, Пловдив.

Срещаме се с нея по повод голямото завръщане на сцената на "Мистерията на българските гласове", което ще бъде на 8 ноември в зала 1 на НДК с концерт с автентична българска музика, определяна от световните медии като "най-прекрасната музика на планетата" ("Сейнт Луис Поуст").

Веднага след концерта ще бъде представена и музикалната лента, разказваща за откривателя на "Мистерията" Марсел Селие и съпругата му Катрин, които чрез собствената си любовна история откриват споделената си страст към музиката на България и Румъния.

Какво разказва Дора Христова за българската народна музика - с какво се отличава и защо чужденците я ценят повече от българите - в ексклузивно интервю на Наталия Такова от Vesti.bg:

- Госпожо Христова, бихте ли ми казали какво отличава българската народна музика от тази в останалите части на света?
- Нашата музика е продукт на региона и на българското историческо развитие по тези земи. България се намира в центъра на Балканския полуостров и на място, което е било обект на желание за присвояване от много племена през древните години. Всяка една култура тук е оставяла своя знак. Днес ние имаме едно традиционно наследство – много богато на белези от източната култура, от западната, от север и юг. Всичко това е една смесица и много голяма съкровищница специално за нашия народ.
Всичко това ние сме го съхранили отдавна, дори през годините на потисничество тук на Балканите, когато европейските държави са се развивали. Говоря за Ренесанса, барока и прочее. Източните държави по свой път вървят, ние обаче оставаме на едно място и това място е българският фолклор.
Благодарение именно на него ние сме оцелели като нация. В тази затворена система не сме имали абсолютно никакъв поглед към другите култури и народности. Живели сме само с онова, което ние можем да произведем и онова, което имаме като наследство.

- Какво всъщност я прави толкова интересна и специфична за чужденците?
- Това наше българско музикално наследство днес се оказва много оригинално, екзотично. В музиката ни можем да срещнем и ориенталски нюанси, и арабски. Имаме мелодични решения, асиметричните размери, които днес може да се каже, че се откриват дори в източните бойни изкуства. Двугласието, което е характерно за южната част на Балканския полуостров – Албания, Гърция и западните части на България. Едно изключително голямо разнообразие е музиката ни. Ето защо тя толкова учуди и развълнува света.

- Като човек, излизал на големи сцени в световен мащаб, как обаче бихте оценили българската сцена за народната музика. Достатъчно голяма ли е тя или има едно усещане за леко ощетяване на фона на другите стилове в музиката?
Когато тръгнахме в края на 1988 г., ситуацията беше съвсем различна. Ние, като хор на радиото и телевизията, записвахме и произвеждахме музика едва ли не ежеминутно. Тогава в България се слушаше тази народна музика. Нали знаете, не всеки е пророк в собствената си държава - тогава не се оценяваше всичко това. Не се знаеше какво притежаваме, не се разбираше. Когато излязохме навън и когато едва ли не целият свят ни вдигна на ръце и каза: „Най-красивата музика на планетата“, тогава в България се усетиха, че имаме нещо много хубаво и интересно. Имаше един момент, в който много се слушаха нашите записи. В резултат на външното влияние и събитията, които последваха (икономическата дестабилизаци), много бързо навлезе западното влияние, както и музиката на нашите съседи. Навлезе нещо, което е по-лесно усвоимо – поп фолкът, който се консумира по-лесно.

- А какво е обяснението? Защо по-рядко можем да видим в страната ни ваши изпълнения?
- Преди време в България имахме предложение за един концерт и ни казаха, че малко трудно ще ни направят концерт, в резултат не го и направиха, но знаете ли защо? Защото нашата музика била елитна музика, т.е. не е масова. В България ние нямаме много концерти. Малко участия имаме и то поради финансова причина. Трудно се организира един такъв концерт, за да имаме ние самостоятелни изяви. Но в света е друго – навсякъде има изключително голям интерес. Има една такава приказка: „Всяко чудо за три дни“. Е, нашето чудо издържа 20 години, към 25-ата отиваме. Наскоро направихме продължително турне във Великобритания. В последните 5 години има сякаш възраждане на изкуството ни. Едно поколение израсна. Тези, които се родиха тогава, когато ние започнахме, днес са на 20-25 години. А ако продължим и в годините напред да радваме света с нашата музика – ще бъде изключително хубаво.

- Знаете ли, че редица чуждестранни изпълнители взимат части от Ваши изпълнения и ги внедряват в свои песни? Например наскоро имаше един голям хит на Джейсън Деруло "Breathing"...
- Да, през годините много песни сме чували. Правили сме много записи с американски квартет – с наша музика и техни аранжименти. Правили сме прословутото „Пиперо“, но до голяма степен преработено от италианците. Участвали сме в различни съвместни продукции – или ние сме побългарявали тяхната музика, или те са взаимствали от нашата. Преди една година например имахме концерти в Израел с един от най-нашумелите им поп изпълнители, който съвместно с нас участва в концерта, а след това записа много наши солови изпълнения, както и на оркестъра, за да ги използва в своите концерти и изпълнения. Ние постоянно сме обект на интерес. Предлагаме с най-голямо удоволствие музиката – тя е фолклорна и без автор. Даже сме много горди, че има такъв голям интерес. Нека по този начин я усвояват и асимилират, но с коректно заплащане на авторските права на частни изпълнения.

- Вие сте диригент и преподавател едновременно. Как успявате да съчетаете двете неща, при положение, че отнемат не малко време, а и емоции, които влагате в тях?
- В интерес на истината никак не ми е лесно. Два дни в седмицата прекарвам в Пловдив, останалите дни съм в София и съм ги посветила на хора. Проблем ми е помещението, в което репетираме. В момента сме разрешили въпроса по най-благоприятния начин – в читалище „Николай Хайтов“ са ни приютили. Но ако трябва да си плащаме наем, за да репетираме, не знам дали ще издържим финансово. А сега се говори и за ново ръководство там, никой не знае с какво отношение ще бъде прието нашето присъствие. Това е трудността – че сме обезпокоени. Не е трудно да репетираме, да подготвяме нов репертоар и да поддържаме чудесното си ниво, а това, че нямаме дом да го правим това нещо.

- И какво мислите да правите?
- Ами продължаваме! Заминахме на един много голям фестивал в Турция, скоро ще пътуваме в Китай, после Варшава...

- Да не пропускаме, че и на българска сцена можем да ви видим съвсем скоро...
- О, да! На 8 ноември откриваме фестивала „Киномания“, след това сме поканени и за един декемврийски концерт – Българските символи.

- Значи хората има къде да се радват на това, което правите и в България и в чужбина.
- Да, определено. Няма да спираме!

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Въздушна тревога е в Одеса и областта

Въздушна тревога е в Одеса и областта

Свят Преди 4 часа

Сирените бяха задействани в 21:53 часа

Щатът Уисконсин: Клюква, сирене и фанатизъм

Щатът Уисконсин: Клюква, сирене и фанатизъм

Свят Преди 5 часа

Формулата на успеха в Уисконсин е проста: намери нещо, което обичаш, и работи усилено

<p>Да или не на ракетите &bdquo;Таурус&ldquo; за Украйна?</p>

Сигнал към Москва и съюзниците: Да или не на ракетите „Таурус“ за Украйна?

Свят Преди 6 часа

Сега Русия заобикаля и украинците, и европейците, преговаряйки пряко със САЩ

Арктика: Мястото, където миналото среща бъдещето

Арктика: Мястото, където миналото среща бъдещето

Свят Преди 7 часа

Животът в края на света има своите специфики – до Уткиагвик може да се стигне само със самолет

Атака с хладно оръжие пред супермаркет в Германия, има ранени

Атака с хладно оръжие пред супермаркет в Германия, има ранени

Свят Преди 7 часа

Минувачи успели да задържат извършителя

<p>Александър Везенков получи поредно признание&nbsp;🏀</p>

Александър Везенков попадна в идеалния отбор на сезона в Евролигата

България Преди 8 часа

В идеалната петица на Евролигата попаднаха още Найджъл Хейс-Дейвис, Карсън Едуардс, Кендрик Нън и Ти Джей Шортс

Трима загинаха в Италия след проливни валежи

Трима загинаха в Италия след проливни валежи

Свят Преди 8 часа

Особено тежко са засегнати Пиемонт, Южен Тирол и Ломбардия

<p>Ядрена сделка със САЩ е възможна</p>

Иранският външен министър пред Лавров: Ядрена сделка със САЩ е възможна

Свят Преди 8 часа

По думите на Арагчи Иран е изтъкнал, че САЩ са проявили сериозност по време на първия кръг на преговорите

Хиляди поклонници по Кръстния път в Йерусалим на Разпети петък

Хиляди поклонници по Кръстния път в Йерусалим на Разпети петък

Свят Преди 8 часа

В Източен Йерусалим и на Западния бряг живеят около 50 000 християни

Расте броят на жертвите и ранените след американските удари по пристанище в Йемен

Расте броят на жертвите и ранените след американските удари по пристанище в Йемен

Свят Преди 9 часа

Това е най-смъртоносната атака от американската кампания на въздушни удари, започнала на 15 март

<p>&nbsp;Лечебните заведения реагираха на промените в потребителската такса за болничен престой</p>

Лечебните заведения реагираха на решението за по-ниска потребителска такса при престой в болница

България Преди 9 часа

Досега таксата за болничен престой на ден беше 5,80 лв., но с постановление на МС, обнародвано в Държавен вестник, таксата се намалява на един лев

Разпитаха ректора на Белградския университет, подозират го в злоупотреба

Разпитаха ректора на Белградския университет, подозират го в злоупотреба

Свят Преди 9 часа

Той благодари на всички, които са го подкрепили

Ванс пред Мелони: Оптимисти сме, че можем да сложим край на руско-украинската война

Ванс пред Мелони: Оптимисти сме, че можем да сложим край на руско-украинската война

Свят Преди 10 часа

Двамата отпътуваха за италианската столица преди великденските празници

Орбан очаква бизнес сделка със САЩ

Орбан очаква бизнес сделка със САЩ

Свят Преди 10 часа

"Водим разговори с американците по икономически въпроси, които биха били изгодни за нас", каза Орбан

Рискови откровения и градински приключения в новия епизод на “Един за друг”

Рискови откровения и градински приключения в новия епизод на “Един за друг”

Любопитно Преди 10 часа

Двойките влизат в битка за надмощие във Вилата на любовта

<p>Доставял ли е Китай смъртоносни оръжия на Русия?&nbsp;</p>

Китай отрече да въоръжава Русия, реагирайки на изявление на Зеленски

Свят Преди 10 часа

Това заяви говорител на китайското дипломатическо ведомство