"Нп позната София" е интересна
инициатива на Столичната община и Фондация "Център за предприемачество и
управленско развитие - България".
Информационна карта с по-слабо известни, но заслужаващи
внимание забележителности и специална брошура ще се разпространяват безплатно - първо на летище
София, а също и в хотели, на жп гарата и автогарата и т.н.
В края на тази седмица ще бъде активиран и сайт на проекта в интернет, където могат да се правят още предложения.
До сега 1200 души са били анкетирани, за да дадат предложения за непознатите според тях забележителности в София. Така си били избрани осем обекта, които са предлагани най-често от хората. За селекцията са консултирани и историци.
"Идеята е не само да картографираме непознатите места в столицата, за да ги направим по-известни за софиянци и за туристите, а и да намерим впоследствие начини да ги облагородим", каза ръководителят на проекта Станислав Червенков.
Колкото и странно да е, за непозната забележителност Номер Едно в картата е представен гробът на патриарха на българската литература Иван Вазов. Камъкът от витошка морена е положен зад олтара на храма "Света София", но се оказва, че за мнозина жители на столицата това място не е познато.
Непознат обект е Митрополитският храм "Св. Николай Чудотворец", намиращ се на ул. "Цар Калоян" (до хотел "Рила"). Храмът е един от най-старите в столицата, първите основи са положени по времето на император Константин Велики през четвърти век.
Предполага се, че резиденцията на Севастократор Калоян е била издигната на мястото на оцелелите части от дворцовия комплекс, построен от императора. Днес са запазени и се виждат автентичните стени в подземната част на храма.
Многострадалната, особено през последните години Къща-музей на Пейо К. Яворов е третата забележителност от "Непознатата София". Там се съхраняват ценни ръкописи на писателя, фотографии и оръжейната му колекция. На ул. „Г.С. Раковски" 136 Яворов и Лора Каравелова са живели от 29 ноември 1912 г. до трагичната нощ на 30 ноември 1913 г.
И друга забележителност, свързана с Яворов и Лора - православният храм "Св. Богородица - животворен източник". В храма, построен през 1882 г с дарения от жителите на село Подуяне, Яворов се венчал за Лора Каравелова през 1912 г, преди да замине като четник за Македония.
Съвсем непознати са разкритите през 2001 г. в Южния парк останки от Античен мавзолей. Според учените мавзолеят датира от периода между последната четвърт на трети и края на четвърти век. Късноантичният обект се намира в края на улица "Димитър Хаджикоцев".
В квартал "Лозенец" - до Семинарията, е забележителност, известна само за най-възрастните днес кореняци софиянци - поляната "Славейковите дъбове", използвана като градина от семейство Славейкови.
Поляната е последната оцеляла част от старата дъбова кория на София - Курубаглар, поради което 300-годишните й дъбове са защитени природни обекти. Там са се срещали четиримата от литературния кръг "Мисъл" - Пенчо Славейков, Пейо Яворов, Петко Ю. Тодоров, д-р Кръстьо Кръстев.
Вила "Рустика", намираща се между два жилищни блока в кв. "Хаджи Димитър", е най-голямата по площ от разкритите подобни вили рустика (селски вили) около антична Сердика. Състояла се е от шест постройки с различно предназначение, разположени на площ от около 5 декара.
На брега на река Искър, близо до гр. Нови Искър е Курилският манастир "Св.Иван Рилски", един от най-старите запазени в Софийската епархия. Там всяка неделя се отслужва празнична служба.
От Столична община се надяват проектът (facebook.com) да изиграе
важна роля за подобряване имиджа на града в международен и европейски мащаб.
Това ще е и още един коз в кандидатурата на София за културна столица на Европа през 2019 г.
Запознайте се с непознатата София
Интересен проект популяризира по-слабо известни, но заслужаващи внимание забележителности на столицата
17 август 2011, 18:22
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!