З апочва седмото международно преброяване на белите щъркели и четвърто у нас. То се осъществява един път на десет години, и в България ще е между 15 юни и 10 юли, каза на пресконференция в БТА Свилен Чешмеджиев от Българското дружество за защита на птиците - национален координатор на преброяването.
Преброяването ще е в две поредни лета - на 2014 г. и на 2015 година. Ще бъдат обходени всички населени места, ще се опишат всички щъркелови гнезда, вкл. празните. При необходимост ще се повдигат и обезопасяват, отбеляза Чешмеджиев. Ще се броят малките щъркели и ще се отбелязва мястото на загнездяване - дърво, комин, църква или електрически стълб.
При последното преброяване през 2004-2005 г. у нас е имало 4818 гнездови двойки, което нарежда страната на 10-11-о място в Европа по численост на популацията.
Най-много двойки са регистрирани в районите на Пловдив, Хасково, София и Плевен.
Населеното място с най-много двойки щъркели е с. Драгушин - 36, следвано от градовете Козлодуй - 27, и Съединение - 26.
Тенденциите, които отчитат специалистите, са за леко увеличение на популацията през последните 20 години и преместване на загнездяването от високи дървета на електрически стълбове.
Новото преброяване ще покаже дали разораването на стопанските площи заради евросубсидии е дало отражение върху числеността на щъркелите.
Смята се, че щъркелите са индикатор за качеството на средата, в която живеят и хората. Птиците могат лесно да се разпознаят, затова в преброяването могат да се включат всички. За целта доброволците могат да влязат в специално създадена онлайн платформа, която ще бъде активна след 20 юни, и да попълнят електронен формуляр.
Белият щъркел е символ на семейството, плодородието и щастието. Според народните вярвания той е свята птица и носи щастие и късмет на дома и селото, където гнезди.
Щъркелът е единствената едра птица, която обитава основно населените места и живее редом с човека, заради което е от най-чувствителните индикатори за чистотата на въздуха, водите и почвите. Като най-голяма заплаха за вида е химизацията в земеделието, която унищожава храната на щъркелите, коментираха експертите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!