В Хърватия се появи нов вид наркотик - растителна смес за освежаване на въздуха, за която някой се досетил, че може да се пуши като марихуана, съобщава хърватският "Ютарни лист".
Сместа от различни треви "Хербал микс" станала най-продаваният продукт в Сплит.
"Нямах възможност да си намеря марихуана, тъй като доставчикът ми в момента не е в Сплит, затова реших да опитам "Хербал микс", който е двойно по-силен и дори е по-евтин", разказало момиче, използвало сместа.
Една торбичка от растителната смес стурва около 100 куни, а по думите на продавачите, от нея може да се направят пет джойнта.
Освен това използването й било напълно законно.
"Ето, ще ти дадем и касова бележка, за да нямаш проблеми с полицията. Ако те питат нещо, ти им я покажи", казала продавачка на репортер на "Ютарни лист", който купил от растителната смес.
Макар на пликчето на "Хербал микс" да се предупреждава, че сместа "не е за консумиране, да не се вдишва, а трябва да се постави в подходящ съд и да се запали", изглежда са малко онези, които наистина използват сместа за освежаване на въздуха, пише "Ютарни лист".
Междувременно проучване в 21 големи европейски града показа, че
водите от канализацията в Антверпен съдържат много по-голяма концентрация на кокаин
в сравнение с Лондон и Амстердам.
Това накарало учените да обявят, че в този голям град в западната част на Белгия кокаинът се радва на най-голям успех.
Проучването представлява актуализация на доклад от 2008 г., изготвен от университетите в Антверпен и Лиеж.
Миналият път са били анализирани използваните води и повърхността на водите на реките в Белгия.
Тази година проучването е разширено в европейски мащаб, като водите на канализацията на 21 европейски града са изследвани за следи от кокаин, амфетамини, екстази, хероин и метадон.
Като цяло най-голяма концентрация на незаконни вещества е открита или на местата, където се произвеждат, или където се разпространяват.
В използваните води на Белгия и Холандия има силна концентрация на амфетамини и екстази, "което е логично предвид това, че тези наркотици се произвеждат в тези страни", уточнява ученият.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!