Нови генетични анализи доказват, че кучета са опитомени в Европа, съобщават световните информационни агенции.
Известно е, че кучето е еволюционен потомък на сивия вълк. Учените обаче все още не могат да постигнат съгласие за времето и мястото, където най-добрият приятел на човека за пръв път се появява.
Основният проблем е свързан с факта, че кучешките популации с времето много са се смесили като резултат от пътувания със собствениците им и това усложнява генетичния сигнал, а и в процеса на еволюция кучетата са се кръстосвали и с диви вълци.
Досега се смяташе, че опитомяването на кучета е започнало в Източна Азия или Близкия изток и е свързано с началото на селското стопанство и уседналия начин на живот на хората преди 12 хил. години.
Според резултатите на новото изследване, проведено от екипа на Офал Талман от университета в Турку, Финландия, опитомяването датира от преди поне 19 000 до 32 000 години.
Проучването е направено въз основа на генетичен анализ на проби от съвременни и древни кучета и вълци.
По време на изследването е взета ДНК проба от18 фосили на древни вълкоподобни и кучеподобни животни, живели в Аржентина, Белгия, Германия, Русия, Швейцария и САЩ преди 36 000 години.
Учените сравнили генетичния материал с проби от 49 съвременни вълка от Северна Америка, Азия, Европа и Близкия изток, както и от 77 кучета от разнородни породи и четири койота.
Така те установили, че ДНК на съвременните кучета има сходство с генетичния материал от древните европейски спесимени. Сходство с вълците извън Европа и съвременните европейски вълци обаче не било открито.
Според учените първите кучета са еволюирали, присъединявайки се към хора, осигуряващи прехраната си с лов, а не със земеделие.
Робър Уейн от изследователския екип твърди, че на този етап съществуват три алтернативни хипотези за произхода на кучетата, изградени на базата на генетичните данни.
Резултатите от изследването, публикувани в сп."Сайънс", подкрепят тезата, че кучетата се появяват за първи път в Европа, а не в Източна Азия или Близкия изток, а вълците, от които са еволюирали, са изчезнали.
Тези резултати обаче не означават категорично, че Европа е единственото място, където са се появили кучетата.
"Изводът ни е, че Европа е имала основна роля в процеса на опитомяването", категоричен е Олаф Талман.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!