Резултатите от изследването на специалисти от университета на Калифорния в Бъркли противоречат на възприетото схващане, че живата музика и веселите филми помагат след емоционален срив.
Според учените хората с проблеми във връзките по-скоро предпочитат естетични преживявания, които отразяват лошото им настроение.
"Музиката, филмите, картините и романите, които съответстват на настроението ни, са като проявяващ съчувствие приятел и допадат повече на хората, които преживяват проблеми във връзката си", каза Стивън Палмър от екипа.
За изследването учените са поставяли доброволци в различни фрустриращи ситуации и са ги карали да сравняват гневна музика с ведра или релаксираща.
В друг експеримент са искали от тях да си спомнят за преживяна загуба и да изберат подходяща за състоянието си музика.
Според предишни изследвания хората в лошо настроение предпочитат приятни и позитивни естетични преживявания, като ведра музика и комедийни филми или телевизионни програми, които противодействат на отрицателните им мисли.
Преди време изследване, осъществено от театралния продуцент Дейвид Кинг, показа, че песента Everybody Hurts на РЕМ беше определена за най-депресиращата на всички времена. На второ място се класира Candle in the Wind на Елтън Джон, а трета остана The Living Years на "Майк енд дъ Меканикс".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!