Ново изследване откри връзка между редовната употреба на аспирин и свързаната с възрастта дегенерация на макулата – най-честата причина за загуба на зрението при хора над 50 години.
Връзката не се обяснява с история на сърдечни заболявания или пушене, които се считат за изключително рискови фактори.
Милиони пациенти, които имат болести на сърцето, всекидневно взимат ниска доза аспирин, предписан им от лекарите, за да се намали рискът от повторен инфаркт или удар.
Другите, които нямат сърдечно-съдови заболявания, го приемат като превантивна мярка.
Скорошни проучвания дават предположение, че редовната употреба на малки дози аспирин намалява риска от смърт, причинена от развитието на рак.
Изследователи от Австралия твърдят, че доказателствата са недостатъчни, за да се даде съвет на пациентите да спрат да пият аспирин, предаде "Дейли Мейл".
Тези, които вече страдат от свързаната с възрастта дегенерация на макулата, трябва да бъдат предупредени за опасността, която крие редовната консумация на аспирин.
Влажната форма на заболяването, причинена от изтичането на кръвоносни съдове в очите, води до загуба на зрението в центъра на полето на зрение на окото. Сухата форма на заболяването се среща по-често и не е толкова тежка.
Близо 200 000 британци годишно се разболяват от този вид очно заболяване и все още няма превантивно лечение за него. Лазерната хирургия и медикаментите могат само до някаква степен да ограничат вредите, причинени от болестта.
Новото изследване сравнява случаите на макулна дегенерация сред повече от 2000 редовни и нередовни потребители на аспирин за период от 15 години.
За редовна употреба се счита приемът на аспирин един или повече пъти седмично.
Сред хората, които не приемали аспирин често, случаите на такъв тип заболяване се увеличили с 0,8% за 5 години, 1,6 на сто на 10-тата година и 3,7% на 15-тата.
При другите, които често приемали аспирин, процентите били 1,9 на сто в първите пет години, 7% на 10-тата и 9,3 на 15-тата.
Проучването доказава, че хората, които консумират аспирин, увеличават риска от загуба на зрението.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!