Ф иналът на националната футболна лига на САЩ „Супербоул“ е най-голямото спортно, телевизионно, но и рекламно събитие в страната, което традиционно събира милиони зрители пред малкия екран.
През 1967 година 30-секундна реклама по време на първия „Супербоул“ е струвала 40 хиляди долара. През 2014 рекламодателите (43 на брой) плащат на телевизията, излъчваща срещата, по 4,5 милиона долара за (забележете) 30-секунден рекламен клип. Е, ако компаниите имат тази възможност, клиповете може да са с продължителност и до 2 минути.
Кой и защо би дал толкова пари за 30 секунди?
Тазгодишният Супербоул, завършил с победа на Ню Инглънд Пейтриътс над Сиатъл Сийхоукс, стана най-гледаното предаване в телевизионната история на САЩ, привличайки пред малкия екран рекордните 114,4 милиона зрители, предаде Ройтерс, позовавайки се на телевизия Ен Би Си.
Финалът на първенството по американски футбол подобри миналогодишния рекорд от 112,2 милиона телевизионни зрители.
Спектакълът в почивката между полувремената на финала на първенството по американски футбол редовно се радва на по-голям зрителски интерес от средната гледаемост за самата футболна среща.
Тазгодишното шоу, в което участваха поп звездата Кейти Пери, рапърката Миси Елиът и рокаджията Лени Кравиц, не направи изключение.
Музикалните изпълнения по време на паузата са проследени от 118,5 милиона зрители – с над три милиона повече в сравнение с миналогодишното шоу с участието на Бруно Марс и "Ред хот чили пепърс", което привлече 115,3 милиона души пред малкия екран.
Рекордната гледаемост на „Супербоул“ е триумф не само за телевизия Ен Би Си и Националната футболна лига, но и за рекламодателите, платили по 4,5 милиона долара за 30-секунден клип.
Участието на музикалните звезди също се отразява благоприятно върху продажбите на албумите им.
През 2014 г. появата на Бруно Марс на спортното събитие му донесе 92 процентов скок в реализацията на последния му диск.
Това е причината рекламодателите да подготвят рекламните си клипове много старателно – може да имаш само 30-секунди, но посланието достига до над 110 млн. зрители.
Изгубеното куче от клипа на „Бъдуайзър“ със сигурност надуши правилния път към сърцата на зрителите и се превърна в една от най-коментираните реклами тази година.
Компанията „Дискавър“ пък заложи на крещяща коза.
„Доритос“ също заложиха на хумора.
От „Дав“ пък показаха със сантиментално видео, че „грижите правят мъжа по-силен“.
Автомобилната марка „Додж“ стана на 100 години през 2014 г. Ето защо компанията включи в рекламния си клип възрастни хора, които споделят мъдростите, научени през годините.
„МакДоналдс“ и този път не изневери на любовта в рекламния си клип и заявиха, че на 14 февруари някои клиенти няма да плащат сметката си с пари, а с мил жест.
Застрахователната компания „Ишурънс“ пък заложи на славата на сериала „В обувките на сатаната“ (Breaking bad) и включи в рекламния си клип актьора Брайън Кранстън.
Не всички компании и организации обаче заложиха на позитивизма. Една от най-обсъжданите реклами се оказа депресираща – или поне така смятат голяма част от зрителите на „Супербоул“.
В паузата застрахователната компания „Нейшънуайд“ (Nationwide) показа момче, което „никога няма да се научи да кара колело“, "никога няма да се научи да лети", "да се ожени" и никога няма да порасне, защото е загинало в битов инцидент.
Посланието на рекламния клип е, че най-честата причина за детска смъртност в САЩ са предотвратими битови инциденти и родителите трябва да обърнат внимание на този проблем.
Само в рамките на мача кампанията и клипът на „Нейшънуайд“ са коментирани над 230 хиляди пъти в социалните мрежи. За по-малко от 24 часа видеото събра над 4,5 милиона гледания в сайта за видеосподеляне YouTube (4,5 млн. – колкото струва един 30-секунден клип по време на финала на националната футболна лига на САЩ).
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!