З елено-червен къс скала, изкопан в руската мина „Удачная“, съдържа 30 хил. миниатюрни диаманта, съобщи „Лайв сайънс“.
Късът скала е дарен на Руската академия на науките, тъй като заради миниатюрния си размер диамантите не могат да бъдат използвани като скъпоценни камъни.
Находката обаче е много ценна.
„Много вълнуващо е, че в камъка има 30 хил. мънички идеални октахедрона, а не един голям диамант. Сякаш са се образували мигновено“, каза Лари Тейлър, геолог от университета на Тенеси, който представи откритието пред Американския геофизически съюз.
Концентрацията на диаманти в камъка е милиони пъти по-голяма от типичната за диамантена руда, където средното е от 1 до 6 карата на тон.
Необичайното количество диаманти и необичайното оцветяване на камъка в зелено и червено ще даде насоки за земната геоложка история,
както и за произхода на скъпоценните камъни.
Смята се, че диамантите се образуват дълбоко под земната повърхност, в мантията между кората и ядрото. Експлозивните вулканични изригвания след това изваждат части от богата на диаманти мантия по-близо до повърхността. Повечето скали от мантията обаче се разпадат в този процес и остават само кристалите.
Късът от мината „Удачная“ е сред редките, оцелели на шеметното пътешествие.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!