К омитетът по въпросите на исляма в Обединените арабски емирства (ОАЕ) издаде фетва (религиозно предписание), според която пътуването до Марс или дори само рекламирането на такава дейност противоречи на исляма.
„Такова пътешествие (което засега поне е еднопосочно, бел. ред) застрашава живота и не може да бъде оправдано от исляма... Възможно е човекът, който пътува до Марс, да не оцелее“, се казва във фетвата. „Който предприеме това рисковано пътуване, вероятно ще загине без праведна причина и ще подлежи на наказание в отвъдното, подобно на това за самоубийците“.
Според комитета всички религии препоръчват защитата на живота от всички възможни опасности и в Корана ясно е записано: „не убивайте сами себе си! Към вас Аллах е милосърден“ и „не се хвърляйте със собствените си ръце към гибелта“.
Добавя се, че може би някои желаещи да пътуват до Марс си мислят, че така ще избегнат наказание или изправянето пред съда на Аллах, но това е безпочвено, защото нищо не може да избяга от волята на Аллах.
Повод за фетвата стана желанието на близо 500 жители на ОАЕ да полетят към Марс с еднопосочен билет.
През април 2013 г. холандската компания „Марс уан“ (Mars-One.com) покани доброволци да летят до Червената планета. Мисията, чиято цел е създаването на човешка колония на планетата, е планирана за 2023 г. Желаещите обаче бяха предупредени, че обратен полет няма да има.
Във връзка с фетвата компанията каза, че мисията ѝ дава шанс на всички, включително за мюсюлмани, да станат „Нийл Армстронг на Марс“. Тя самата нямала никакви политически или религиозни интереси, а само тази чест да е достъпна за всички на света, независимо от тяхната религия или националност.
„Марс уан“ също така цитира думите от Корана: „И от Неговите знамения е сътворяването на небесата и на земята, и разнообразието на езиците и цветовете ви. В това има знамения за знаещите“, като подчертава, че те насърчават мюсюлманите да търсят знаците на сътвореното от Бога в „небесата и на земята“
Мюсюлманският свят има богата традиция в откритията, казва компанията и припомня живота на мароканския пътешественик Ибн Батута, който пропътувал почти 117 500 км между 1325 и 1355 г.
„Марс уан“ допълва, че ще сведе рисковете за човешкия живот до минимум. Днес може да изглежда изключително опасно да се изпращат хора на Марс, но тази мисия ще бъде предшествана от поне осем товарни мисии. Роботи ще приготвят обитаемо селище, в което ще бъдат произведени вода и въздух.
Компанията добавя, че се надява фетвата да бъде отменена.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!