С лед тригодишна работа консорциумът, воден от BirdLife International и финансиран от Европейската комисия, представи Новия европейски червен списък на птиците. Това съобщиха от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП).
Според доклада от оценените 451 вида птици, 18 на сто са застрашени на ниво страни-членки на ЕС.
Това са 82 вида птици, от които 11 са "Критично застрашени", 16 са "Застрашени" и 55 – "Уязвими".
От 533 оценени видове на общоевропейско ниво, 13 на сто са под заплаха, сочат данните.
Сред тях са жълтата овесарка и средиземноморският буревестник.
Като негативна тенденция се отчита, че общо 29 вида са влошили състоянието си спрямо предишния Червен списък от 2004 г. Тогава те са били оценени като "слабо застрашени", но сега са в категорията "Застрашени" или "Почти застрашени". Сред тях са европейската гургулица, стридояд, кайра, гагарка, бяла яребица, черно бърне.
Някои от видовете, които преди десетилетие са били застрашени, все още са под заплаха от изчезване – египетски лешояд, водно шаварче, калугерица, голям креслив орел и малка дропла.
Положителна тенденция е, че общо 20 вида птици от "Застрашени" на регионално ниво в предишния доклад, сега са класифицирани като "Слабо засегнати" за Европа.
Сред тях са къдроглав пеликан, белоока потапница, черна каня, белошипа ветрушка, белоопашат мишелов, дебелоклюна рибарка, черногуш гмуркач и дропла. Други 25 вида са все още "Застрашени" в Европа, но с по-малък риск от изчезване, като азорската червеногръдка.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!