Д обре е в периодите на равносметка да съумеем сами да се потупаме по рамото и да си припомним как сме постигнали даден успех, съветва психотерапевтът Аксиния Цветанова в интервю за БТА.
Тя отбелязва, че в периоди на равносметка или на избор е важно да осъзнаем къде сме в момента. Такива периоди в съзнанието на човека са дните в края на годината, началото на предстоящата година и около рождените му дни.
От психологическа гледна точка е добре този момент да бъде осъзнат,
за да планираме исканите промени стъпка по стъпка,
посочва Цветанова. Човешкият мозък е така устроен, че вижда първо несъвършенствата и опасностите, защото функцията му е да ни пази. В този смисъл мозъкът "филтрира" успехите ни, защото те не са заплаха.
Големите обещания, които даваме пред себе си в началото на годината могат обаче да ни направят нещастни, коментира психотерапевтът.
Когато хората си обещават голяма промяна, създават нагласа в себе си, която ако не се осъществи, ще ги накара да се почувстват разочаровани, посочи тя.
Според експерта обещанието за голяма промяна или за постигането на голяма цел, може да ни притисне и да ни попречи да бъдем активни. Затова е по-добре
да установим какво ни е приятно да правим, а не да изхождаме от позицията, че трябва да го правим, препоръчва тя.
Съветът ѝ е да не превръщаме обещанията към самите нас в задължение, а в пожелание: примерно, ако си обещаеш, че от новата година ще свалиш килограми, трябва да избереш начин да го направиш, без да упражняваш насилие над себе си. Някои пробват с фитнес, но това за други е досадно, можеш да пробваш с диета, но това също може да не е твоят начин, тогава можеш да ги свалиш танцувайки, така че да изпиташ удоволствие от усилията и удовлетворение, коментира психологът.
Вместо да се фокусираме в това, което не сме сторили, е по-добре да се сетим за всичко хубаво, което сме направили, без дори да сме го планирали, съветва тя.
Според нея най-трудно човек изпитва състрадание към себе си в ситуации, в които отчита някакъв неуспех. Това е моделът "неуспех-наказание".
Добре е в периодите на равносметка да наказваме себе си, а да съумеем сами да се потупаме по рамото и да си припомним как сме постигнали даден успех, каза психотерапевтът.
Много често, когато човек е с близките си, както се случва по празниците, той не изпитва удоволствието от споделянето на тези мигове, а бяга от тях, мислейки си за проблемите от всекидневието или за предстоящите задачи за решаване, коментира експертът.
Не винаги човек получава поощрение от околните или близките си, затова трябва да си го дава сам, при всеки удобен случай, казва тя.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!