Прапрапрапрабабата на първата дама на САЩ Мишел Обама, живяла в средата на XIX в., е струвала 475 долара, твърди американският в. "Ню Йорк таймс".
През 1850 г. възрастният робовладелец от Южна Каролина Дейвид Патерсън описал в завещанието си, че освен чекръци, коси за трева, покривки за маса и добитък, оставя в наследство и шестгодишна робиня, оценена скоро след това на скромната сума.
В завещанието тя е описана просто като "негърско момиче Мелвиния".
След смъртта на робовладелеца през 1852 г. Мелвиния преминала във владение на дъщерята и зетя на Патерсън - Кристиане и Хенри Шийлдс, притежаващи ферма в Джорджия.
През 1859 г., когато била само на 15 години, тя родила първия си син от бял мъж, но обстоятелствата около връзката им са неизвестни. Именно бебето - Долфъс Шийлдс, е прапрапрадядото на Мишел Обама (Вж. родословното дърво на първата дама). По това време Хенри Шийлдс наближавал 50-те, но не е сигурно, че той е бащата.
Въпреки това при преброяване на населението през 1870 г. трима от синовете на Мелвиния, включително Долфъс, били записани като "мулати".
Фактът, че всички те са с фамилията Шийлдс може да подсказва бащинство, но може и да е израз на обичайната тогава практика робите да взимат фамилиите на господарите си.
Дори след като била освободена, Мелвиния останала да работи във фермата на един от синовете на Хенри. Скоро обаче се преместила в окръг Бартоу, близо до границата с Алабама, където живяла с други бивши роби от фермата на Дейвид Патерсън - Марая и Боулъс Ийзли.
Там Долфъс се оженил за тяхната дъщеря - Алис, и тя станала прапрапрабабата на Мишел.
Вероятно обаче до края на живота си Мелвиния така и не разбрала кои са родителите й, затова следата се губи. Тя починала през 1938 г.
Долфъс и Алис пък се преместили в Бирмингам. Той бил с много бяла кожа и дори приличал на бял. Бил дърводелец, който можел да чете и пише, и затова успял да развие бизнес в града. До 1900 г. вече имал собствен дом, а през 1911 г. отворил дърводелска работилница, при това в "бялата част на града", а белите често я посещавали и сядали да си поговорят с него.
Участвал в откриването на две баптистки църкви и в борбата за граждански права, водел и неделно училище.
Тези разкрития на вестника и на специалиста по родословни дървета Мегън Смоленяк са нови и за самата първа дама, тъй като тя е израснала без да има особена представа за произхода си.
По време на предизборната кампания на Барак Обама семейството научило за един от прапрапрадядовците, но едва сега се разкрива по-пълната картина. Потвърждават се и отдавнашните слухове, че Мишел има бял прародител.
Доказателства за твърденията на Смоленяк са архиви от XIX в., свидетелства за брак, избеляващи фотографии и разказите на възрастни жени, които помнят семейството.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!