П лъховете винаги са били обвинявани за огнищата на бубонна чума в Европа, но сега изследователите твърдят, че те са несправедливо обвинени и всъщност джербилите (монголски песчанки) са предизвикали повтарящи се епидемии от болестта.
Разкритието идва от
учени от университета в Осло, които твърдят, че имат неоспорими доказателства, че огнищата на заразата която убива милиони в Европа през XIV в, могат да бъдат проследени до големите джербили от централна Азия.
Изследователите казват, че бълхите, преносители на чумата, процъфтявали върху гризачите, преди да стигнат до Европа по пътя на коприната.
Съавторът на проучването Кристиан Стенсет заяви пред Би Би Си: "Ако сме прави, ще трябва да пренапишем тази част от историята".
Професор Стенсет и екипът му стигнали до заключението си след като използвали датиране по пръстени на дърво, за да установят средновековни метеорологични модели и ги сравнили с хиляди записи за "черната смърт", както е наричана чумата.
Те стигнали до извода, че идеалните метеорологични условия за разпространението на заразата не идват Европа, а от Азия.
Петнайсет години след период на топло време в Централна Азия, огнище на чума се появявало в Европа.
Този модел продължава стотици години.
Професор Стенсет заяви: "Показахме, че където и да има добри условия за джербили и бълхи в Централна Азия, няколко години по-късно бактериите се появяват в пристанищните градове в Европа и след това се разпространяват из целия континент".
Броят на джербилите нараства, отбелязва ученият, винаги когато горещото лято е последвано от влажна пролет.
"Тези условия са много добри за джербилите. Това означава много голяма популация на огромни територии, което пък е добре за чумата.
Повишаването на температурите с един градус удвоява разпространението на болестта в популацията на джербилите",
обяснява професорът.
Бълхите пристигат в Европа в няколко етапа. Някои пристигат с лисици, които са яли джербили и след това ги пренася върху плъховете и оттам върху хората.
В други случаи хората се разболяват от камили, върху които бълхите са скочили от джербилите.
Лошата хигиена през XIV в. във Великобритания е обвинявана разпространението на Черната смърт на целия континент.
Чумата си остава една от най-унищожителните пандемии в историята,
достигайки своя пик в Европа между 1348 и 1350 г.
Експерти твърдят, че тя намалява населението на света от приблизително 450 млн до почти 350 млн. души през 1400 г.
Резултатите от изследването професор Стенсет появиха в бюлетина на Националната академия на науките.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!