П ирамидата на Слънцето в Мексико може да рухне като пясъчен замък, защото едната й страна е суха, а другата влажна, съобщи в. "Ню сайънтист".
Пирамидата е построена между първи и седми век. Тя е сред най-големите на Земята. Външната й част е покрита с три милиона тона вулканична скала, но отвътре тя е могила пръст.
Учени от Националния автономен университет в Мексико изследваха вътрешността й от 2010 г. до 2013 г. с мюони. Мюоните са субатомни частици, които преминават през повечето материали, но се отклоняват от по-плътните. Това означава, че повече мюони достигат до другата страна, ако обектът има кухина, запълнена с въздух.
Проследявайки пътя на мюоните през пирамидата, учените направиха триизмерно изображение на вътрешността й. Вместо търсените вътрешни камери, специалистите откриха проблем - оказа се, че от едната страна плътността на пръстта в пирамидата е поне с 20% по-малка. Вероятно разликата е причинена от изсъхването на южната страна.
Естествено пирамидата "няма да се срути утре" - каза ръководителят на екипа Артуро Менчака. Учените имат няколко предложения за спасяването й. Едното от тях е да бъде намокрена сухата страна. Истинският проблем обаче може да е излишната вода, а не сухата страна.
Преди десетилетия каменните плочи са укрепени с цимент между тях. Това увеличава стабилността на пирамидата и пречи по нея да се развиват растения, но спира изпарението на проникналата през процепи вода. Археолози вече заменят цимента с по-подходящ материал, като речен пясък.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!