Н якога седели ли сте в работна среща, мислейки си "Ако само имах смелостта?" Може би сте предпочитали да играете на сигурно, отколкото да говорите, което предполага промяна или шанс, само за да съжалявате на по-късен етап?
Няма съмнение, че от време на време, на повечето от нас ни се иска да бяхме по-смели,
особено що се отнася до това да изразим мнението си за това какво наистина трябва да бъде направено в нашата работа.
Независимо дали става дума за разговор, който трябва да се проведе или за преговори, в които трябва да участваме, или за възможност, която според нас не е за изпускане, смелостта не е липса на страх, а способността да триумфираме над него.
Храбростта е действие, което се извършва независимо от наличието на страх, опасенията от риск и несигурен резултат.
За щастие смелостта не е нещо, с което сме или не сме родени. Учените са установили, че смелостта е качество, което можем да възпитаме у себе си, стига само да го практикуваме в ежедневния ни живот.
Ето пет препоръки как да бъдете по-смели в работата си:
1. Преосмисляне на риска
Имаме склонността да надценяваме вероятността нещата да се объркат и да подценяваме собствените си възможности и да отричаме цената на бездействието.
Когато не сме доволни от нещо в работата сме склонни да оставим нещата, каквито са, а не да поемаме риск. Бездействието обаче си има цена, така че трябва да претеглим рисковете от това да не правим нищо и да ги сравним с рисковете, ако предприемем нещо.
2. Изяснете си какви са целите ви
По-лесно е да бъдете смели, когато сте наясно с общата голяма визия за работата и живота ви. Запитайте се: "В името на какво идвам на работа всеки ден?" Какво ви въодушевява и вдъхновява? Какви са рисковете,които сте склонни да поемете, за да постигнете целта си?
3. Дайте по-малко сила на мнението на другите
Ние сме социални същества, които обичат да бъдат харесвани и не обичат другите да ги критикуват, да не одобряват или отхвърлят това, което правим. Но, когато оставим чуждото мнение да диктува това, което казваме и правим, ние се отказваме от нашата сила. Когато чуждото мнение задушава способността ви по време на работа да постигнете нещо важно за вас, време е да си върнете силата и да бъдете отново верни на себе си.
4. Укротете критика вътре в себе си
Този тънък глас, който шепне в ухото ви "не си достатъчно добър", "ще се изложиш", "подвеждаш хората" е просто страхът, който се опитва да ви предпази от емоционална болка.
Отговорете на този глас с увереността, че сте чули опасенията му, но уверено заявете, че въпреки това ще направите опит. Защото, докато може да се опасявате, че нещата няма да се получат и ще се провалите, поне ще сте опитали да направите нещо и ще знаете, че страхът не управлява живота ви, оставяйки следи от разочарование и съжаление след себе си.
5. Приемете провала като част от пътя към успеха
Вместо да персонализирате провала като си кажете, че е следствие от това, че сте глупав, не достатъчно добър или защото никой не ви харесва, опитайте се да го видите като част от процеса на постигане на успех. Помислете си: "Опитах нещо. Не постигнах резултата, който исках. Какво научих? Какво трябва да опитам да направя след това?"
Всеки предприемач, който е постигнал нещо, ще ви каже, че се е провалял много пъти. На Томас Едисон са му били необходими 1200 опита, преди да направи работеща електрическа крушка. Представете си, ако беше спрял след 1198 път, защото се е почувствал като загубеняк!
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!