Н ай-старата парижка църква "Сен Жермен де Пре" отбелязва 1000-годишнината си с конференции, колоквиуми и светлинни спектакли, съобщава сп. "Фигаро".
Няколко са събитията, с които ще бъде отбелязан този юбилей, между които поръчката на голяма съвременна статуя, конференции и живи картини, пресъздаващи етапите от историята на храма под светлината на 3000 свещи и на фона на разказа с гласа на актьора Майкъл Лонсдейл (на 5,6 и 7 декември).
"Ние събираме 10 хил. вярващи, ние сме енория на студентите, над 10 хил. туристи всяка година посещават нашия храм, обяснява отец Беноаст дьо Синти, главен свещеник на "Сен Жермен де Пре".
Но трябва да има събития, за да могат хората да влизат вътре."
Построена в легендарен квартал на Париж, който носи името й, "Сен Жермен де Пре" притежава завидната титла на най-старата парижка църква.
Разрушена по време на нормандските нашествия, тя е била възстановена около хилядната година.
Оттогава камбанарията над входа става важна част от гледката на града. Сводът на църквата дава възможност над входа да се постои кръгла галерия, която след това станала задължителен елемент от построяването на готическите катедрали.
Библиотеката на храма и абатството, което носи същото име, е била една от най-редките в света, но по време на революцията е била напълно унищожена. Саркофази с мощите на свети Венсан и свети Жермен са били пазени в църквата за известен период, откъдето е името й.
След Френската революция и превръщането й във фабрика за барут, храмът е на ръба на разрухата. Мащабна реставрация под ръководството на архитекта Виктор Балтар връща блясъка й през XIX век.
През 1843 г. Балтар поръчва на художника Иполит Фландрен стенните декорации, които той създава според рядка живописна техника с восък. Днес обаче църквата е доста занемарена.
Започналата през 2011 г. мащабна реставрация има за цел обновяването и преоткриването на стенописите в червено, зелено и бежово, както и на синия свод, обсипан със звезди.
Шедьоврите на Франдрен "Влизането на Исус в Йерусалим" и "Качването на кръста" в олтара, както и 24-те картини в наоса - отново ще се покажат в целия си блясък.
Стойността на реставрацията, която ще продължи няколко години, възлиза на 4 милиона евро, които ще бъдат допълнени от средства, събрани от дарителски фондове.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!