Музей на шоколада отвори врати в Париж. Той е третият от веригата "Шоко стори" (Choco-Story.be) - другите два са в белгийския град Брюж и в чешката столица Прага.
Експозицията разказва подробно за 4000-те години, през които хората обработват какаови зърна и създават различни видове шоколад.
"Този продукт има огромно значение за човека. Историята на шоколада по своята продължителност отстъпва само на историята на хляба", казват създателите на музея, съпрузите Ван Велде.
В залите са подредени експонати, които показват как ацтеките са обработвали плодовете и зърната на какаото.
За тях то било свещено растение. Зърната му били използвани при различни обреди, но и като платежно средство. Един роб например струвал 100 какаови зърна.
От стритите семена ацтеките приготвяли специална напитка, в която слагали и вода, царевица, ванилия и чер пипер. Един от първите европейци, опитали от необичайното питие, е Ернан Кортес. Това се случило през 1519 г. на прием, организиран в негова чест от царя на ацтеките Монтесума.
Христофор Колумб пък не бил от почитателите на питието, защото било горчиво.
В музея в Париж (MuseeDuChocolat.fr) е отделено голямо внимание на пристигането на какаото в Европа и създаването на първите твърди шоколади около 1800 г. Дотогава то било познато само на прах и като напитка.
Във витрините има и няколко статуетки, изработени от различни видове шоколад, а киносалон предлага документални филми по темата.
В края на обиколката има и кухня, в която пред очите на посетителите сладкар приготвя шоколадови изкушения. Всеки, който желае, може да ги опита.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!