Ангелска фигура, изобразена от мозайка върху купола на историческата църква "Света София" в Истанбул, беше открита при реставрация на храма, който сега действа като музей.
Изображението, с размери 1,5 на 1 метър, е на ангел Серафим, който пази трона на Господ. Ангелът е с човешко лице и има шест крила.
Предполага се, че мозайката е направена през IX или XIV век.
Според информация във в. "Хюриет", на купола на "Света София" има още три ангелски изображения, които сега са покрити с мазилка.
Реставраторските усилия по откриването на ангелската фигура продължили близо две седмици, тъй като изображението било скрито под 6-7 пласта мазилка.
Ангелските фигури били заличени от османците след превземането на Константинопол през 1453 г., когато църквата "Света София" била преустроена в джамия. Ислямската религия забранява всякакви изображения на божества или живи същества в религиозните храмове.
През 1934 г. храмът "Света София" е обявен за музей на Турция, но християнските атрибути остават покрити.
Последният, който вижда оригиналните мозайки, е швейцарският архитект Гаспар Фосати, нает от султан Абдулмеджид преди 160 години, за да реконструира сградата.
Твърди се, че по нареждане на султана мозайките били закрити така, че да не бъдат повредени.
Специалисти от института за "Света София" се опитват да датират мозайката с фигурата на ангела, която според експертите е в отлично състояние.
"Света София" е на 1572 години. Построена е от византийския император Юстиниан през 532-537 г.
916 години тя е била главната църква на християнския свят и 418 години - най-голямата джамия на Турция.
Според специалистите най-древните мозайки в Света София са от IX век.
Всяка година "Света София" е посещавана от над 2 млн. туристи от цял свят.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!