П омните ли колко забавно беше, когато преди години се събирахме, за да играем на „Не се сърди, човече”, „Монополи” и ... е, по-старите и на „дама”? А после компютрите промениха всичко...
Но бордовите игри днес се връщат на мода, включително и у нас. Все повече хора предпочитат да разгънат дъската, да извадят картите и зарчетата и да се позабавляват, седнали заедно на маса, вместо да кликат по клавиатурата самички в стаята.
Но сегашните настолни игри нямат нищо общо с тези от миналото.
„То вече не е само пионки и зарчета, то е такова разнообразие, че е трудно да го обхванеш с няколко думи”, разказва ми Николай Цеков, с който се виждам в един от първите магазини за бордови игри в България. Като един от пионерите в този бизнес у нас, а и отявлен фен на това забавление, Ники ми показва колко пъстър е светът на настолните игри днес.
Правилата варират от съвсем семпли, до изключително сложни. Могат да се играят набързо, могат да се играят и с часове. Има цели постройки, върху които да навигираш армии например (вижте видеото). В употреба влизат зарчета, карти, фигурки, игрални платна ... И рафтовете едва побират различните цветни кутии в магазина на Ники.
На няколко километра по-източно в София, един новооткрит клуб за бордови игри също е отрупал дървените етажерки с различни забавления от този тип. Там ме посрещат Ники Апостолов и Филип Славов, които са решили, че си заслужава да инвестират в този бизнес, който се разраства с бързи темпове през последните години.
Както се досещате, те самите също са фенове.
„Аз бях компютърен геймър, но настолните игри изцяло изместиха компютърните („за мен” – бел. ав.)”, казва ми Ники Апостолов. „Предпочитам ги заради социалния елемент, защото си с хора, в реално време, забавлявате се, хапвате, пийвате ... виждаш се с най-добрите си приятели и в същото време правите нещо изключително забавно”.
Филип признава, че в началото е бил малко скептичен, но не му е отнело много време да се запали по това хоби. За него също важното е, че при настолните игри общуваш на живо с хората.
„Аз по професия съм програмист и по цял ден седя на стола пред компютъра в офиса”, казва Филип. За него бордовите игри са прекрасен начин да разпуснеш в края на работния ден.
Ники и Филип ми казват, че хората са недоверчиви в началото и приемат бордовите игри като нещо детско, но, след като опитат, никога не остават разочаровани. На това отдават и факта, че напоследък манията се разраства толкова бързо.
„Това става популярно хоби, а не нишово, за определен тип хора. Всякакви хора играят (настолни) игри”, убеден е Ники Апостолов.
Когато питам дали не е трудно в началото, тъй като някои от игрите са много сложни, се оказва, че изобщо не е. Много от бордовите игри са направени за напълно начинаещи и правилата се разучават за няколко минути. Филип и Ники ми показват една такава игра, която е от популярните заглавия на пазара:
Бордовите игри са прекрасно занимание, без значение дали сте излезли с приятели в някой клуб, или сте разпънали дъската и картите на масата у вас. А и вече става все по-лесно да намерите с кого да играете, тъй като феновете се увеличават лавинообразно. И не, че настолните игри ще изместят някога компютърните, но пък нищо не може да замени удоволствието от общуването с хората около теб по време на играта.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!