Орхидеи от вида римски дланокоренник (Roman Dactylorhiza) разцъфнаха в Източни Родопи.
Тази красива орхидея вирее в Средиземноморието, Мала Азия и на Балканите, включително и на много места в България, съобщиха експерти от българско-холандския проект "Новото тракийско злато".
В Източни Родопи орхидеи се срещат само в горите по склоновете на хребета Сърта между с. Черничино, общ. Ивайловград, и гр. Маджарово, Хасковско.
Те цъфтят в края на април и началото на май, като цветята са обагрени в различни цветове - жълто, бяло, розово, светло или тъмно лилаво.
Районът на Маджарово и Ивайловград е рай за любителите на орхидеите. Тук могат да се видят над 26 вида от тези красиви цветя, сред които пеперудоцветният салеп (Orchis papilionaceaе), включен в Червената книга на България, орхидеята пирамидален анакамптис (Anacamptis pyramidalis), двурогата и паяковидна пчелици ( Ophris cornuta, Ophrys mammosa).
Само тук в България се среща и орхидеята дремников главопрашник (Cephalanthera epipactoides).
Въпреки студеното време тази година в Източни Родопи вече разцъфна и родопският силивряк (Haberlea rhodopensis), наричан още Орфеево цвете.
Легендата разказва, че малкото растение с бледолилави цветове е изникнало от сълзите на митичния родопски певец Орфей, който скърбял по любимата си Евридика, изчезнала завинаги в царството на Хадес.
Силиврякът се среща само в България и Северна Гърция. Расте по скални терени, най-вече по пукнатини на скални разкрития, на влажни, предимно сенчести места в дъбовия и буковия пояс.
Родопският силивряк има уникалното свойство при неблагоприятни условия да преминава в анабиоза (мнима смърт) и по този начин да преживява продължителните летни засушавания и зимните студове.
Уникалният релеф на Източни Родопи, съчетан с различните климатични влияния от континента и Средиземноморието, обуславят района като един от най-богатите на биоразнообразие в Европа. Досега са открити близо 2000 вида висши растения, от които 84 са включени в Червената книга на България, 37 са балкански ендемити, 22 - български ендемити. Юрушкият лопен се среща само в Източните Родопи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!