М оже да сме свикнали да мислим за неандерталците като за тромави пещерни хора, които пирували със заклани животни, но нови изследвания показват, че те предпочитали далеч по-изискана кухня.
Проучване на древна вкаменелост на изпражнения, оставени от нашите далечни братовчеди, разкрива диета, включваща зеленчуци и ядки.
Пробите от Испания, които са на 50 хил. години, са най-старите известни фекални проби на неандерталец и дават основания да смятаме, че пещерните хора са знаели колко важно е разнообразното хранене.
Изследователи от Масачузетския технологичен институт и от университета на Ла Лагуна в Испания използвали аналитчини техники, за да открият фекални биомаркери от пет проби, намерени в Ел Сол, Южна Испания.
Учените анализирали всяка проба за метаболизирани версии на холестерол с животински произход, както и за фитостерол - съединение подобно на холестерола, което се намира в растенията.
И докато всички проби съдържали признаци за консумацията на месо, две от тях отчели следи от растения - първото пряко доказателство, че неандерталците са се радвали на разнообразни ястия.
"Преминаваме през различни етапи в нашето тълкуване на неандерталците", казва Аинара Систиага, дипломиран студент от университета в Ла Лагуна, която води анализите.
"Важно е да разберем всички аспекти, довели до това човечеството да доминира на планетата, по начина, по който това се случва. В голяма степен това е свързано с подобряването на храненето с течение на времето", добавя Роджър Съмонс, професор по геобиология и съавтор на проучването.
И преди учените са се опитвали да възстановят диетата на неандерталците, но голямата част от доказателствата са били неубедителни.
Други изследователи наскоро открили растителни микрофосили хванати в капана на неандерталски зъби - откритие, което предполага, че пещерните хора може да са имали по-сложен начин на живот, включващ прибиране на реколтата и готвене на различни растения в допълнение към ловна плячка.
Госпожа Систиага обаче признава, че
е възможно неандерталците да не са ядяли растенията пряко, а да са ги поглъщали чрез съдържанието на стомаха на дивеча си, оставяйки по този начин следи от растения в зъбите им.
Също толкова вероятен е и друг сценарий, казва тя и обяснява: "Понякога в праисторическите общества са използвали зъбите си като инструменти, хапели са растения, наред с други неща.
Ние не можем да приемем, че те действително са ядяли растения, само заради намирането на микрофосили в зъбите."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!