Българските орехи и черница от с. Глушник, община Сливен ще се състезават за "Европейско дърво на годината 2013", съобщиха от фондация "ЕкоОбщност".
Гласуването в класацията започна на 1 февруари на сайта treeoftheyear.org и ще приключи на 28 февруари.
Заедно с българските орехи и черница от Глушник ще се състезават дървета с интересни истории от Чехия, Ирландия, Словакия, Унгария и Полша.
За разлика от други конкурси, в този възрастта, красотата и височината на дърветата не са от голямо значение - по-важни са историите, на които са били свидетели те.
Целта на конкурса е да привлече вниманието на обществото към интересни дървета, свързани с местни исторически и природни богатства, да ги съхрани и популяризира.
Организаторът на конкурса, чешката фондация "Партньорство", ще обяви резултатите на 1 март. Награждаването на победителите ще бъде през май в Брюксел.
Черницата и двата ореха в село Глушник пазят старите тайни на бунтовниците от времето преди Освобождението на България. Орехите са на повече от 200 години, а черницата е над 500-годишна.
"Под нея често е отсядал ПанайотХитов, който я описва в книгата си "Как станах хайдутин", споделя номиниралият дърветата Стефан Стефанов от Сливен.
На мястото, където растат защитените вековни дървета, е била къщата на Паскал Воевода, дясна ръка и най-верен ятак на Панайот Хитов.
Този двор Панайот Хитов е използвал за сборен пункт на четата си и многократно го е споменавал в книгите си. Лагерът на четата на Хитов е бил в Матейския балкан - само на няколко километра северно от с. Глушник.
Впечатляващото за дърветата е не само тяхната връзка с историята на България, но и това, че се намират в район, който е наситен с културно-историческо наследство.
Археологът Стефан Лисицов, дългогодишен изследовател на Сливенския край, твърди, че районът крие и редица културни феномени от различни епохи (тракийско светилище, средновековни крепостни съоръжения, рудни находища на цветни метали, използвани в древността) и тепърва предстои те да бъдат описани и изследвани.
Българските финалисти, които спечелиха националния конкурс "Дърво с корен" 2012, ще се съревновават с Краля Дъб, растящ в близост до резиденцията Чарлсвил в Тюламор, Ирландия, унгарския чинар в Егер, платана в полското село Кози илипата от алеята Нове Хради в Чехия.
В предишните две издания на конкурса "Европейско дърво на годината" през 2011 г. и през 2012 г. българските участници успяха да се представят много добре - през 2011 г. чинарът от с. Гърмен се нареди на второ място, а през 2012 г. - брястът в с. Нисово, Русенско достигна трето място.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!