В ъзможността за лобални катастрофи стана причина на бял свят да се появи наръчник за оцеляване.
Идеята дошла през 2013-та година, когато Тара О’ Туул и Томас Инглесби от Центъра Джон Хопкинс организирали военна игра като никоя друга досега.
В нея те симулирали ефекта от биологична атака в САЩ, а акцията нарекли „Операция тъмна зима“.
В края на симулацията с изненада открили, че страната не е подготвена да се справи при такава атака, цитира резултата от проучването им в "Гардиън".
По време на играта, всичко наоколо било в пълна катастрофа – сред хората царяло неподчинение, комуникациите били прекъснати, а храната на свършване.
По тази причина, а и заради факта, че хората са заобиколени от глобални опасности – тестване на ядрени оръжия, експериментални аварии, природни и екологични катастрови, създали наръчника.
Ето и част от съветите:
1. Не се осамотявайте на места, където единствената ви компания са стотици консерви с варен боб.
- според изследователите, много по-вероятно е да се оцелее, ако човек е сред други хора. Само така ще може да се търси нова храна и да се създададе подобие на общество, в което всички да си помагат
2. Отидете в „селски“ райони
- идеята на този съвет е, че в градовете има прекалено много повредена инфраструктура, която може да бъде и опасна. Освен това, струпване на хора от различни групи на едно място рано, или късно ще доведе до насилие, категорични са още изследователите
3. Осигурете си достъп до питейна вода и земеделски земи
- в случай на глобална катастрофа, съседния супермаркет няма да е отворен. Само след няколко дни, всички складове и магазини ще бъдат разграбени. В тези случаи достъпът до водоем и земя могат да осигурят не само храна, но и произвеждане на известно количество електричество
Наред с тези и останалите съвети в наръчника, авторите обясняват, че в ситуация, в която целият свят е „катастрофирал“, най-доброто решение е всички да се опитат да организират общности, в които имат свои правила.
Според техните проучвания, за да се създаде подобие на действащо и цивилизовано общество като това в настоящето, ще са нужни най-малко няколко десетилетия.
По подобие, други изследователи дадоха съвети как да оцелеем при терористична атака.
Експерти в областта на сигурността съветват още в първите секунди на нападение с безразборна стрелба хората да залегнат и да се престорят на умрели. Отбелязва се, че рядко терористите довършват с контролен изстрел падналите на земята. Препоръчва се да се изчака момент за бягство, в който нападателите презареждат оръжията си.
Когато се чуят изстрели, най-добрият изход е бягството, но ако това е невъзможно, добре е хората да се скрият и непременно да включат телефоните си на тих режим.
А как се действа при атентат, вижте във видеото, което показва симулация на терористична атака в Полша:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!