А фрика е дом на много уникални видове в дивата природа, но много от тези емблематични видове са застрашени от изчезване.
Средиземноморски тюлен монах
Има по-малко от 450 тюлена монаси останали в дивата природа днес, включително колония от 130 край бреговете на Мавритания и Западна Сахара.
Някога тези тюлени са били обичайна гледка в Европа и цялото западно крайбрежие на Африка. Съвсем скоро техният брой е намалял драстично заради преследването им от рибарите, които ги смятат за своя конкуренция.
Прилеп на Родригес
По данни от 2006 г. на остров Родригес имало около 4000 екземпляра от тези прилепи, живеещи там. През 1979 г. циклонът Селин II намалява популацията им до 70 прилепи. Популацията им е възстановена в последните години, но обезлесяването не само застрашава прехраната им, но прави и местообитанията им още по-податливи на циклони, които са смъртоносни за тях.
Маймуна дрил
Популацията им е между 3000 и 8000. В Камерун , сърцето на тяхната територия, нови фабрики и селища са унищожили по-голямата част от техния хабитат. В Нигерия пък броят им значително е намалял заради прекомерното ловуване. Много от маймуните дрил са убити от местни фермери, които искат да защитят културите, които са засадили.
Планинска горила
680 горили са разпръснати между две изолирани популации в Руанда, Уганда и Демократична република Конго. Най-голямата заплаха за популацията им са хората. Тези горили са заобиколени от най-гъсто населените човешки селища на континента. Превземането на територията им, бракониерството, обезлесяването и болестите (някои вероятно прихванати от хората), всичко това продължава да има пагубен ефект върху популацията им.
Черен носорог
От 1960 г. популацията на черните носорози е намаляла с 95%, а прогнозата е, че са останали само 4 880 екземпляра. Тези носорози имат нещасиео да живеят в размирни страни. Популациите в Ангола, Камерун, Централноафриканската република, Чад, Демократична република Конго, Мозамбик, Намибия, Руанда, Сомалия, Судан и Уганда са особено уязвими, защото няма политическа воля да бъдат защитени. А роговете им са скъпоплатени и много търсени на черния пазар, което ги прави атрактивна мишена за бракониерите.
Бамбуков лемур
Според изследване от 2004 г. са останали само 5000 в Мадагаскар. Оцеляването на лемурите зависи от блатистите местности. Хранят се с папирусови стебла и тръстикови издънки. За съжаление по-голямата част от блатистите местности са превърнати в оризови полета. Лемурите са застрашени и от бракониерите, които ги ловят за прехрана или за да ги продадат като екзотични домашни любимци.
Адакс
Това е вид конска антилопа, за който се смята, че са останали по-малко от 300, които живеят на ивица земя между Нигер и Чад. По-рано те са били често срещано явление в сахело-сахарския район, но лова, сушата и превръщането на земите в пустини силно са намалили популацията им.
Африканско диво магаре
Не е имало скорошно изследване, което да каже каква е популацията им, но по груби изчисления само 600 екземпляра са останали из Еритрея, Етиопия и Сомалия. За съжаление този вид редовно е обект на лов, не само за прехрана, но и за медицински цели (супа, направена от костите на това животно се използва от местните за лечение на различни заболявания, от туберулоза до болки в гърба). Дивото магаре се бори с местния добитък за вода и храна.
Северен плешив ибис
Смята се, че по-малко от 500 от тези птици са останали в дивата природа. Има група от тези птици в Националния парк Сус-Маса в Мароко, въпреки че са постоянно под заплаха, най-вече заради сградите, издигнати в близост до местата им за гнездене. Често яйцата им стават жертва на хищници, както и наскоро излюпените пилета, много от които умират и от глад.
Мадагаскарска костенурка
Предполага се, че по-малко от 400 мадагаскарски костенурки са останали в дивата природа. Много костенурки са загинали в пожари, умишлено причинени, за да се подобрят условията за паша на местните говеда. Видът страда и от незаконната търговия с домашни любимци. Те са изключително ценени на азиатския черен пазар. Смята се, че видът е заплашен от изчезване в следващите от 10 до 15 години.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!