В сички сме чували за застрашените животни. Създания като критично застрашения черен носорог са прочути, има видове, от които са останали само шепа екземпляри.
А кои са най-застрашените растения?
Те може да не са толкова вълнуващи и обичани, колкото животните, но са също толкова важни за екосистемата, а човечеството разчита на тази екосистема.
Ето седем от най-застрашените растения днес. Те обитават едни от най-недостъпните и отдалечени кътчета на нашата планета. Заплашени са от унищожаване на местообитанията им, незаконно колекциониране, бракониерство, както конкуренцията на нахлуващи видове.
1. Растение стомна Атънбъро
Attenborough's pitcher plant is one of the 9 rarest plants in the world: http://t.co/W1534oOirg pic.twitter.com/YpAkAhMi1x
— BBC Earth (@BBCEarth) December 24, 2014
Растението стомна Атънбъро расте само на сравнително недостъпната планина Виктория на остров Палаван, Филипините. Смята се, че има само няколко стотин от този вид.
Растенията стомни са месоядни растения, които хващат животни в капан в чаши, напълнени с течност, наречени стомни. Растението стомна Атънбъро е едно от най-големите растения от този вид, като стомните му достигат до 30 см височина и може да заклещи дори плъхове.
Растението е открито едва през 2007 г. от екип ботаници, информирани за него от двама християнски мисионери. Кръстено е на британския естественик и автор на редица научнопопулярни филми Дейвид Атънбъро.
2. Палма самоубиец
Tahina spectabilis - blessed palm. Extremely rare Madagascan palm now doing well in Singapore @GardensbytheBay pic.twitter.com/NHrrb2Xxsp
— Simon Goodwin (@Gardenboi) August 20, 2014
Палмата самоубиец е гигантска палма, която се среща само в отделни части на Северозападен Мадагаскар. Тя живее около 50 години, цъфти само веднъж и скоро след това умира. Палмите самоубийци са открити през 2005 г. от управител на бадемова плантация и официално са описани през 2008 г. Останали са само около 90 от тях в дивата природа.
3. Западна подземна орхидея
Western underground orchid is evolutionary enigma Pic: Andrew Brown http://t.co/GIftqZ69gA pic.twitter.com/uXRWnZvN26
— Outi (@OiskaE) November 28, 2014
Тази необичайна орхидея прекарва целия си живот под земята и дори цъфти под земята в края на май и началото на юни, създавайки повече от сто кремави до червеникави цвята със силен аромат. Орхидеята живее само в Западна Австралия. В нея няма хлорофил, така че не може да си набавя енергия от слънчевата светлина като повечето растения. Смята се, че са останали по-малко от 50 подземни орхидеи и видът е обявен за критично застрашен.
4. Бял кактус "топка за голф"
Кактус Маммиллярия Эрреры (Mammillaria herrerae) ещё называют «Мяч для гольфа». В дикой природе практически исчез. pic.twitter.com/5ppxzsGL25
— Ботаничка (@Botanichka) December 10, 2014
Белият кактус, наречен "топка за голф" заради формата си, се среща само в планините на щата Керетаро в Мексико. Красивите му розови цветове са го направили особено популярен сред градинарите и като много диви кактуси е колекциониран незаконно. В резултат на това популацията му е намаляла с повече от 95% през последните 20 години.
5. Дърво медуза
Jellyfish tree http://t.co/UoV51g5okP pic.twitter.com/dltaEQATLo
— Amazing Animals (@endangeredbot) January 22, 2015
Смяташе се, че дървото медуза е изчезнало, докато не е открито отново през 1970 г. То получава името си от плода си, който прилича на медуза, когато се разчупи. Дървото расте само на остров Махе от Сейшелските острови. Останали са само 86 зрели дървета медузи, а някои от тях вече са спрели да се възпроизвеждат.
6 Магданозена папрат от остров Възнесение
CriticallyEndangered Anogramma ascensionis fern propagated with @KewUKOTs @CClubbe @qcrescente &team now in the wild! pic.twitter.com/4T48EVMgCf
— AIG Conservation (@AIGConservation) September 25, 2014
Тази малка папрат е растение, което прилича на миниатюрен магданоз. То се среща само на остров Възнесение – вулканичен остров в южната част на Атлантическия океан. Повече от 50 години растението се е смятало за изчезнало, когато през 2005 г. екип от ботаници намира случайно четири папрати.
За да ги спасят, учените се грижат за тях в продължение на седмици. Веднага след като растенията започнали да произвеждат спори, екипът изрязва малки части от образуваните спори и ги изпраща в ботанически градини във Великобритания. Въпреки това тази папрат се среща изключително рядко, като има само около 40 екземпляра в природата.
7. Коралово дърво
Quedan menos de 50 ejemplares de la especie Erythrina schliebenii, el árbol de coral que se encuentra en Tanzania. pic.twitter.com/HBP6zAXm
— ¡Hay que saberlo! (@HayQueSaberlo) February 19, 2013
Кораловото дърво с неговите яркочервени цветове се среща само в отдалечени гори в Танзания. Обявено е за изчезнало през 1998 г., но е преоткрито през 2011 г. Сега има по-малко от 50 екземпляра в природата на едно единствено незащитено място.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!