Лв върът в Париж оглави класацията на най-посещаваните художествени музеи в света през 2012 г., съобщава Би Би Си.
9,7 милиона души са посетили френския музей миналата година, с един милион повече спрямо 2011 г., сочат данните на изданието.
Метрополитън в Ню Йорк е на второ място, следван от три лондонски музея.
Най-популярната изложба миналата година е била "Старите холандски майстори" на Метрополитън в Токио.
Изложбата е привлякла 10 500 посетители дневно между юни и септември 2012 г.
Картините бяха предоставени под наем от Кралската галерия "Маурицхойс" в Хага, която беше затворена за ремонт до средата на 2014 г.
Колекцията ще обиколи САЩ и Италия преди да се завърне в Холандия догодина.
Броят на посетителите на Лувъра, който оглавява класацията на най-популярните художествени музеи от създаването й през 2007 г., е нараснал благодарение на новото крило с ислямско изкуство.
Макар в първата десетка да няма сериозни промени спрямо миналата година, британските музеи са имали отлична 2012 г., благодарение на увеличаването на туристите в Лондон заради летните Олимпийски игри.
Тейт Модърн, който е привлякъл голям брой посетители благодарение на ретроспективата на Деймиън Хърст, се придвижва на четвърто място в класацията с 5,3 милиона посетители спрямо 4,8 милиона през 2011 г.
Той измества Националната галерия на пето място.
Изненадващо нито една от 20-те най-популярни изложби не се е помещавала в нито една от петте най-посещавани галерии.
Токио попада за втори път в класацията с изложбата "Европейско изкуство" в Националния музей.
А Бразилският културен в център в Рио присъства три пъти с втората най-посещавана изложба в света "Амазонка: цикли на съвременност" със 7928 посетители дневно, Still Being на Антъни Гормли с 6909 посетители дневно и "Индия" с 6347 посетители дневно.
Изложба на италиански картини от 19-ти век в Ермитажа в Санкт Петербург е третата най-посещавана в света със 7747 посетители дневно.
Най-посещаваните музеи в света са...
Кои са най-посещаваните художествени музеи за 2012 г.?
28 март 2013, 23:06
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!