САЩ и цял свят се готвят за Хелоуин, който се отбелязва на 31 октомври и обичайно включва дейности като дълбаене на тикви, посещение на маскени партита, фойерверки, погаждане на номера, разказване на страшни истории и гледане на филми на ужасите.
Костюмите за Хелоуин обикновено копират тези на свръхестествени фигури като чудовища, призраци, скелети, вещици и демони.
С течение на времето към тях се добавят и костюми на популярни герои от научно-фантастични филми, на известни личности, много популярни са и костюмите на нинджи и принцеси.
Тази година почитателите на киното най-много искат да се маскират като супергероя Тор и героинята Катнис Евърдийн от "Игрите на глада" на тазгодишния празник Хелоуин, съобщи Контактмюзик.
Данните от допитване, направено от сайта Фанданго за продажба на билети, показват, че най-популярният избор на киноманите за празника са костюмите на героите на Крис Хемсуърт и Дженифър Лорънс.
Хемсуърт пресъздаде образа на Тор във филми като "Тор: Богът на гръмотевиците", "Отмъстителите" и "Тор: Светът на мрака", чиято премиера за България е на 1 ноември 2013 г. Дженифър Лорънс се превъплъщава в образа на Катнис Евърдийн във филма "Игрите на глада" и в предстоящото продължението "Игрите на глада: Възпламеняване" с премиера за България на 22 ноември 2013 г.
Освен като Тор, мъжете най-много искат да се маскират на Хелоун като Супермен и Железния човек, а дамите - като злата вещица Теодора
от "Оз: Великият и могъщият" и като Ефи Тринкет от "Игрите на глада".
За малките почитатели на киното дребосъците от анимациите "Аз, проклетникът" и "Аз, проклетникът 2" са предпочитаната пред Майк Вазовски от "Таласъми ООД" и "Университет за таласъми" маскировка за празника.
По-рано в историята, интересното е, че по традиция хората в Ирландия и Шотландия дълбаели репи, спомняйки си по този начин за душите, държани в чистилището.
Но имигрантите в Северна Америка започнали да използват тиквата, която е много по-голяма и поради това - по-удобна за дълбаене. Черното и оранжевото са традиционните цветове на празника.
Произходът на празника е свързан с древните келти.
Те празнували своята Нова година – Самхайн в края на октомври, когато прибирали последната си реколта.
Те вярвали, че в нощта срещу Нова година се отваря границата между мъртвите и живите и сенките на починалите през изминалата година навестяват земята, в търсене на живи тела, в които да се вселят.
За да се предпазят от сенките, хората гасели огъня в огнищата и се опитвали да изглеждат колкото се може по-страшно - обличали животински кожи и глави, надявайки се да изплашат привиденията.
На духовете оставяли храна, за да се нахранят и да не настояват да влизат в дома им.
А самите жители се събирали около огньове, които били запалвани от друидите жреци.
На тези сбирки се правели предсказания за зимата и принасяли в жертва животни.
На края на събирането всеки взимал въглен от огъня и с него палел огнището си.
През 853 г. сл. Хр. папа Григорий IV утвърдил 31 октомври като ден на Вси Светии, ден за прослава на всички християнски светци и мъченици, който в страните с голямо келтско население естествено съвпаднал и се смесил с традиционно съществуващия езически празник.
В София също ще се проведе парти по случая.
На фона на денс ремикси от световната и българската музика столичани ще станат част от нощ, изпълнена с горещи танци и ледени напитки, в която скърцане на врати, писъци и зловещ смях, ще развалят магията от приказката за Пепеляшка.
Подлезът на НДК ще бъде украсен със смразяващи декори като каляската, превърната в тиква с човешки размери,
теглена от няколко превъплътени в мишки артисти, а самата Пепеляшка ще излезе от тиквата, танцувайки зловещо неузнаваема.
Балът ще продължи до зори, а всеки, който иска да станете част от него, трябва да е маскиран в духа на Хелоуин.
Проектът предвижда няколко арт инсталации: каляската, превърната в тиква с човешки размери, гробищен парк, гнездото на паяка, фото-будка "Некролог".
Музиката ще заложи на денс ремикси и цигулка на живо, а ще има и танцувален спектакъл, който ще бъде интерпретация на развалянето на магията от приказката за Пепеляшка в духа на Хелоуин. Една страхотна приказка с неочакван край в нощта на Хелоуин.
Утре, 1 ноември, българите имаме и официален празник, повод за национална гордост - Денят на народните будители, на който почитаме делото на българските просветители, книжовници, революционери и свети будители на възраждащия се национален дух, стремеж към образование и книжовност.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!