П ухкавите животни може и да са супер сладки, но козината им не е пораснала, за да бъдат гушкани. В най-студените части на Земята, изолацията е от съществено значение за оцеляването.
Един от начините е с дебел слой подкожна мазнина. Но всеки, който е виждал морж да се движи на брега знае, че мазнините могат да имат и сериозни недостатъци. Ако искаш да ти е топло и едновременно с това да си пъргав, подкожната мазнина няма да помогне.
Полярна лисица
Полярната лисица издържа на полярните зими, преживявайки дълги периоди при под –20 градуса по Целзий, благодарение на някои невероятни адаптации.
Една от най-отличителните е пухкавата ѝ козина, която променя цвета си от кафяв до бял и пораства по-дълга за мрачния сезон. В някои области може да удвои дължината си, по-дългата козина на корема ѝ предпазва лисицата от студената земя, когато сяда или ляга, като дори стъпалата на лапите ѝ са космати.
Когато се свие на кълбо и скрие носа си под опашката си, само най-дебелата ѝ козина остава изложена на суровите атмосферни влияния. Ако гушнете полярна лисица, ще се изненадате колко слабичко животинче е тя, тъй като козината ѝ я кара да изглежда доста закръглена.
Тя може да издържа на температури до – 70 градуса по Целзий, а причината за това се крие в структурата на "палтото" ѝ. Под по-дългите външни косми се крие по-мек и по-плътен слой, който представлява около 70% от козината ѝ. Това задържа слой въздух близо до кожата, а въздухъ е добър изолатор, тъй като не е прекалено плътен и позволява топлината да се движи през него бавно.
Овцебик
Овцебикът, който живее в Гренландия и канадска Арктика си отглежда свой собствен пуловер. Козината, която е най-близо до кожата му е известна като кивиут. Тя расте за зимата и пада, когато температурите се покачат през пролетта.
Един възрастен овцебик може да свали до 3,5 кг от този пухкав мъх под едрата козина, който може да се изпреде и да се превърне в това, кето мнозина определят като най-топлата вълна на света. При по-възрастни животни дългата козина може да стигне до земята, което означава дължина от над метър на места.
Чинчила
Чинчилите са гризачи, които живеят на от 3000 до 5000 м надморска височина в Андите в Южна Америка. За да оцелеят в жестокия студ, те имат много гъста козина. Чинчилите постигат това чрез отглеждането на повече от 50 фини косъмчета от всеки фоликул. Козината им се счита за най-меката в света.
Това естествено не е убягнало от вниманието на ловците и късоопашатата и дългоопашатат чинчили са критично застрашени видове.
Вижте и колко сладки могат да бъдат различните животни, когато са все още бебета:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!