Д ве брадвички, намерени в разкопки край Русе, най-вероятно ще докажат съществуването на металургичен център в региона през каменно-медната епоха, съобщи археологът от Русенския исторически музей Димитър Чернаков.
Сечивата са изработени от полускъпоценния камък жадеит. Жадеитът, както и нефритът, има криптокристалинна преплетено влакнеста структура, което определя неговата жилавост и здравина. Наименованието му произлиза от испанското piedra de ijada и означава бъбречен камък.
Първата брадвичка е открита при разкопки на Русенската селищна могила в пласт от късната каменно-медна епоха (4550-4200 г. пр. Хр.). Върху повърхността ѝ са открити следи от обработката на мед и злато.
Втората е намерена наскоро в пещерата "Водна" край село Табачка, в пласт от ранната каменно-медна епоха (4800-4700 г. пр. Хр.). Тя е преизползвана от по-стара и по-голяма брадва, вероятно деформирана от употреба отново за обработка на метал.
Материалът, от който са направени предметите, е установен от френския професор Пиер Петрокен, който ръководи екип по проучването на подобни находки от времето на късната праистория на Европа.
"Предполагаме, че мястото на металургичния център за обработка на злато и други метали е в пещерата край Табачка", съобщи археологът от Русе.
Подобни металургични центрове от същата епоха според археолозите е имало до Варна, край Дуранкулашкото езеро, край Малко Търново, както в Сърбия и в Румъния.
Освен като безценни инструменти, изработени от изключително рядка и ценна суровина, двете находки трябва да се разглеждат и като предмети с много висока социална стойност, свързани с посветените в най-древната металургия и първата обработка на злато в човешката история.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!