Ч етири нови мистериозни гигантски дупки са се появили в Сибир, северната час на Русия, пораждайки опасения, че
глобалното затопляне може да предизвиква изригването на подземен газ.
Учени са забелязали новите кратери, заедно с десетки други по-малки, в същия район, в който миналата година бяха открити три други огромни дупки – на полуостров Ямал, пише "Дейли Мейл".
Предполага се, че кратерите са причинени от изригвания на метан, който е замръзнал, но повишаването на температурите кара замръзналата почва да се топи.
Това предизвиква опасения, че
появата на кратерите може да зачести, тъй като изменението на климата продължава към затопляне и това води до предупреждения, че районът е изправен пред задаващо се природно бедствие.
Един от новите кратери, заобиколен от най-малко 20 по-малки дупки, е на разстояние от само около 10 км от голяма инсталация за добив на газ. Според експерти поне още 30 дупки чакат да бъдат открити.
Учените обаче все още са до голяма степен объркани за точните процеси, предизвикващи появата на кратерите.
Професор Василий Богоявленски, заместник-директор на базирания в Москва Институт за проучвания на находищата на газ и нефт, призова за спешно "разследване" на новия феномен на фона на нарастващите опасения за безопасността.
Досега бяха установени само три сибирски кратера, които бяха забелязани в замръзналия пейзаж от пилоти на хеликоптери.
"Ние знаем, че има седем кратера в района на Арктика. Пет са директно на полуостров Ямал, един е в Ямалския автономен район и един на север от Красноярския регион, близо до полуостров Таймир", казва Богоявленски пред "Сайбериън Таймс".
"Разполагаме с точното местоположение на само четири от тях. Другите три са забелязани от пастири на елени. Аз обаче съм сигурен, че има повече кратери на полуострова Ямал, само трябва да ги потърсим.
Бих сравнил това с гъбите. Когато намерите една гъба, знаете че наоколо има още няколко. Предполагам, че може да има още от 20 до 30 кратера", обяснява Богоявленски.
Два от новоткритите кратера са се превърнали в езера,
разкрива професора. "Важно е да не плашим хората, но това е сериозен проблем.
Трябва спешно да проучим този феномен, за да предотвратим евентуални бедствия. Не можем да изключим нови газови емисии в Арктика и в някои случаи те могат и да се възпламенят", предупреждава ученият.
Професор Богоявленски е категоричен: "Сега трябва да отговорим на основните въпроси:
какви райони и какви условия са най-опасни?
Тези въпроси са важни за безопасната експлоатация на северните градове и инфраструктурата на нефтени и газови комплекси".
Вече има опасения, че езерото Байкал, най-голямото и най-старото сладководно езеро в света, което обаче е извън полярния кръг, може да е изложено на риск от подобни газови експлозии.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!