П редизвикателството с изливането на кофа със студена вода (Ice Bucket Challenge) може да е добра идея, когато живеете в някоя топла страна. За тези, които живеят в по-студени страни, това обаче едва ли звучи толкова впечатляващо.
За руснаците идеята за "леденото" предизвикателство, която е в подкрепа на Асоциацията за борба с амиотрофичната латерална склероза (ALSa.org), навярно изглежда като обикновена разходка в дъжда.
Ето защо може би не е толкова изненадващо, че руски учен реши да се залее с течен азот. Да, прочетохте правилно – течен азот, чиято температура е -196 ° C.
Зрелищно видео показва как 34-годишният служител на химически завод в Красноярск - Антон Коновалов, се залива с кофа течен азот в рамките на международната благотворителна акция за "леденото предизвикателство".
Преди да вземе решение за това, Коновалов заяви, че се доверява на законите на физиката, биологията и математиката и вярва, че нищо лошо няма да му се случи.
И се оказа прав, но защо?
Номерът стана възможен благодарение на т.нар. "ефект на Лайденфрост" - способността на капчици течност да "се разхождат" върху силно нагорещена повърхност.
Когато капка течност падне върху нагорещена плоча, течността ще се изпари моментално. Когато обаче температурата на плочата премине определена граница, тогава влиза в сила "ефект Лайденфрост" - капките се обвиват в тънък слой изпарения, които действат като предпазен пашкул.
Резултатът е, че капките оцеляват значително по-дълго, докато се разхождат по горещата повърхност.
Този ефект носи името на германския учен Йохан Готлоб Лайденфрост, който го е описал за пръв път през 1796 г.
Вижте какво направи руснакът Антон Коновалов във видеото:
Внимание - експериментите с течен азот са потенцилано смъртоносни.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!