Е гипет отново изложи за туристите възстановената златна маска на Тутанкамон, след като германски експерти отстраниха лепилото, използвано за нескопосан ремонт на безценния артефакт, когато брадата му се счупила.
Възстановената маска, която отново е изложена в египетския музей в Кайро, беше показана пред журналисти, след като германските специалисти работиха по нея цели два месеца.
Брадата на погребалната маска на момчето фараон падна през август 2014 г.
и музейни работници се опитали да я залепят с епоксидна смола.
Инцидентът е станал, когато маската била извадена от витрината ѝ за ремонт на осветлението. В бързината да оправят белята, музейните работници сложили твърде много епоксидно лепило, което оставило видима кора върху маската.
Възстановяването включило 3D сканиране на маската, както и затопляне, което да позволи отстраняването на лепилото. "Най-голямото предизвикателство пред нас беше да отстраним брадата. Направихме го механично, с дървени инструменти", каза реставраторът Кристиан Екман.
Маската е основна атракция в музея, който притежава стотици предмети от гробницата на Тутанкамон,
открита през 1922 г. от британския археолог Хауърд Картър в Долината на царете в Луксор.
"90 години след първата реставрация, извършена от Картър през декември 1925 г., имаме удоволствието да Ви представим маската в оригиналния ѝ вид", отбеляза Екман.
Умрял на 19-годишна възраст през 1324 г. пр. Христа след 9-годишно царуване
Тутанкамон стана един от най-известните древноегипетски фараони благодарение на съкровището в гробницата му.
В нея са останали непокътнати над 5000 предмета на 3300 години, много от които от масивно злато, за разлика от повечето други фараонски гробници, които са били плячкосани.
Версиите за причината за смъртта на Тутанкамон са много, вижте най-новите:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!