М огъщата мегафауна от последния ледников период, включително вълнистите мамути са изчезнали до голяма степен бързо затопляне на климата, установило ново проучване, цитирано от "Лайв Сайънс".
По време на нестабилния климат на късния плейстоцен, преди около 60 хил. до 12 хил. години,
резки климатични явления повишили температурите с между 4 и 16 градуса по Целзий в рамките на няколко десетилетия.
За големите животни вероятно е било много трудно да оцелеят в тези горещи условия, вероятно заради ефекта, който те са оказали върху местообитанията и плячката им, смятат изследователите.
В рамките на изследването австралийски учени сравнили геоложки данни с резултати от анализ на древна ДНК и от датиране с радиовъглерод. Оказало се, че
редуващи се внезапни периоди на климатично затопляне през плейстоцена съвпадат със събития, свързани с изчезване на много видове.
Досега учените смятаха, че внезапно и интензивно застудяване и било виновно за изчезването на едри бозайници от лицето на планетата в древността. Получените резултати обаче показват, че причината вероятно е различна.
"Въпросното внезапно затопляне е имало огромно влияние върху климата – предизвикало е промени в глобалните валежи и растителността", заяви ръководителят на изследването Алън Купър от университета на Аделейд и Австралийския център за древна ДНК.
"Дори без присъствието на хора се е стигнало до масово изчезване на видове. Когато добавим сегашния принос на човешката дейност и фрагментирането на жизнената среда към бързите промени, предизвикани от глобалното затопляне,
увеличават се опасенията ни за средата, в която ще живеем в бъдеще",
добави той.
Данните в новото изследване съвпадат с изчезването на мамутите и гигантските ленивци преди около 11 хил. години, когато е приключил последният ледников период.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!