Ако се интересувате от подземния транспорт в британската столица Лондон, със сигурност ще се заинтригувате от шест любопитни факта за метрото под Града на Темза (tfl.gov.uk).
Първата линия на лондонското метро
всъщност е "Метрополитън Лайн", която отворила врати за столичани на 10 януари в далечната 1863 г. Лъчът освен това е и най-старата в световен мащаб линия, по която вече близо 150 години всекидневно пътуват милиони лондончани.
Любопитното обаче е, че първоначално композициите са теглени от парен локомотив, който изълвал с черен дим тунелите. Чак през 1890 г. в лондонското метро е построена първата електрическа линия.
Най-кратката дистанция между две метроспирки
пък е 0.25 км - между станциите "Лестър Скуеър" и "Ковънт Гардън". Въпреки, че повечето пътници предпочитат да изминават разстоянието през тунелите, със сигурност по-бързо ще бъде, ако те се наемат да го преминат пеша.
Спирката "Банк Стейшън" притежава най-много ескалатори
от всички останали станции. При нея освен 15 ескалатора, има и 2 траволатора. Дали обаче всички те функционират през цялото време, докато се движат влаковете, е друг въпрос, коментират изданията на Острова.
Най-дългият ескалатор на Стария континент
е монтиран на метроспирката "Ейнджъл", като притежава 318 стъпала. Най-късият пък се намира на станцията "Чансъри Лейн".
В метрото на британската столица са поставени точно 409 ескалатора,
които изминават общо над 80 450 км всяка седмица. Първият от тях бил монтиран на спирката "Ърлс Корт" през 1911.
Най-дълбоката точка на метромрежата под Лондон
е "Хампстед Хийт", която се намира на близо 60 метра под земната повърхност.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!