През есента на миналата година птиците се отправиха на юг, като София прекарала зимата в Западна Сирия, близо до град Хамах, а Топола - в Югозападна Турция, близо до Ушак.
В средата на миналия месец те поели обратно и понастоящем се скитат в южната част на страната ни.
София обикаля около района на Кърджали, Хасково, Стара Загора, Пловдив, Асеновград и Кричим.
Птицата търсела подходяща територия за временно пребиваване, където да разполага с достатъчно храна, а хората да я безпокоят минимално.
Полетът на Топола през последните дни е по-концентриран - тя обикаля в района на Ямбол, Елхово и Болярово и дори е посетила Тополовград, в близост до който се излюпи миналата пролет.
Чрез сателитното проследяване експертите у нас научават за първи път подробности за движението на младите птици и техните временни места за хранене и почивка, както и за заплахите, пред които този изключително рядък вид е изправен, обясняват от БДЗП.
То се осъществява за първи път у нас в рамките на проекта LIFE+ за опазване на царския орел и ловния сокол (SaveRaptors.org) през периода 2009-2013 г.
От седемте млади птици, на които през миналата година бяха поставени предаватели, само София и Топола обаче са доказано живи.
Останалите пет орлета - Дарик, Мара, Борил, Перун и Дора, - вече са загинали или в неизвестност.
Сред причините за смъртта им са токов удар при кацане на необезопасени електрически стълбове, отстрел от бракониери и отравяне.
Това лято предстои да бъдат сложени предаватели на още седем млади птици от вида царски орел (Aquila heliaca), известен още под името "кръстат орел".
Освен сателитното проследяване, дейностите по проекта включват охрана на гнездата, изкуствено захранване, поставяне на изкуствени гнезда, възстановяване на местообитанията.
Освен това се засаждат тополи, които са подходящи за гнезденето на птиците, изолират се опасните електрически стълбове, а местните общности се информират и образоват за защитения вид и мерките за опазването му.
От БДЗП напомнят, че животът на царския орел, както и на много други видове грабливи птици, е изпълнен с много препятствия и опасности и често е твърде кратък.
Случаите на отравяне например са зачестили след поставяне на незаконни отровни примамки за наземни хищници, напомнят от дружеството.
В края на март бе открит отровен възрастен царски орел - мъжкият на една от двойките в Западна Странджа, която досега се размножавала успешно.
Лабораторните тестове доказали наличието на силно токсични пестициди, което се преследва от закона. Полицията в Елхово започна разследване по случая.
Междувременно БГНЕС съобщи, че в САЩ белоглав орел е пострадал от удар с... топка за голф, която го запратила в клоните на дърво.
Птицата, която е известна като американския национален символ, се възстановява в клиника в щата Флорида със счупено крило.
След десетилетни усилия за опазването на белоглавия орел в САЩ вече гнездят 10 хиляди двойки и птицата бе извадена от списъка на защитените видове, припомня АФП.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!