Германците се гордеят с бирата, но в международен план германските пивовари отдавна са отстъпили лъвския пай. Бизнес всекидневникът "Ханделсблат" прави класация на страните, където се произвежда най-много бира.
1. Китай - 489,99 млн. хектолитра
Жаждата за бира на китайските потребители е неутолима и от години китайският пазар отчита бърз растеж. Поради тази причина големите световни концерни се опитват да се наложат в Китай, въпреки че много китайци все още предпочитат продукцията на малки регионални пивоварни.
Сред най-големите пивоварни концерни в страната са Си Ар Ес Би, Дзинтао брюъри груп, ИнБев Чайна и Бейджин Янджин брюъри.
2. САЩ - 225,34 млн. хектолитра
Американците загубиха титлата "най-големи потребители на бира", но остават сред най-важните пазари. Сред най-предпочитаните марки са леките бири като "Бъд лайт", "Милър лайт" или "Корс лайт".
3. Бразилия - 133 млн. хектолитра
Родината на най-големия пивоварен концерн в света "ИнБев" е най-големият пазар на бира в Южна Америка. Биреният гигант произвежда водещите марки "Брахма" и "Антарктика".
4. Русия - 98,14 млн. хектолитра
Руснаците се известни по цял свят с привързаността си към тостовете, но тази слава има и тъмна страна. В някои региона на страната алкохолизмът се е превърнал в социален проблем, а президентът Владимир Путин обяви мерки за борба със зависимостта. Консумацията на бира обаче продължава да се увеличава.
5. Германия - 95,55 млн. хектолитра
Въпреки всички традиции жаждата за бира на германците бавно отслабва. Пивоварните се оплакват от спад в търсенето, а опасенията от нови сливания в бранша расте. От години най-предпочитаната марка бира е "Йотингер".
6. Мексико - 81,5 млн. хектолитра
За производството на бира в Мексико има само приблизителни данни, тъй като не се води официална статистика. Със сигурност обаче мексиканците са във водещата десятка, а мексиканската бира "Корона" е обичана в много страни.
7. Япония - 45,7 млн. хектолитра
Най-новото изобретение от Япония - замразена бира. Бирените измишльотини в страната и без това не се придържат към германския еталон на "Закона за чистотата на бирата". Най-известната японска марка бира е "Кирин".
8. Великобритания - 45,7 млн. хектолитра
Бирата от Великобритания може и да няма високия авторитет на германската, но британците са сред водещите "бирени нации" в света. Няма значение, че най-известната пивоварна "Скотиш енд Нюкасъл" от 2008 г. е чуждестранна собственост.
9. Полша - 37,85 млн. хектолитра
На Европейското първенство по футбол със сигурност се изляха реки от бира, а полските марки като "Лех" са известни и в чужбина.
10. Испания - 33,6 млн. хектолитра
Испанците предпочитат местното вино, но не се отказват и от бира. Най-известните марки на полуострова са "Сан Мигел", "Дам" и "Крускампо".
По данни на НСИ продажбите на бира у нас за първите пет месеца на тази година са 1 840 000 хектолитра.
Запазва се тенденцията да се купува бира предимно от магазините за сметка на консумацията в заведенията. Това е характерно не само за България, но и за другите европейски страни, коментират от Съюза на пивоварите в България.
През тази година се увеличава търсенето на бирените миксове - комбинация от фруктов сок и пиво, известна като радлер - с ниско съдържание на алкохол - около и под 2 обемни процента.
През 2011 година консумацията на бира в България е била 69 л на глава от населението като пивоварният пазар е бил общо 5 100 000 хектолитра. Това ни отрежда 14 позиция сред страните от ЕС по продажба на бира.
В сравнение с предходните години през 2011 г. вносът на пиво значително се повишава и по данни на НСИ достига 300 000 хектолитра.
Към днешна дата в пивоварната индустрия у нас работят над 2400 човека. Браншът включва 11 предприятия, от които шест са със статут на малки независими пивоварни с годишно производство под 200 000 хектолитра.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!