К учетата може и да не изглеждат много умни, когато преследват собствените си опашки, но в много отношения те са умни същества. По-специално
те са много социално осведомени в отношенията си с хората
и едно с друго.
Много проучвания установиха, че кучетата могат да усещат човешките емоции. Последните изследвания откриха, че те правят разлика между усмихнато и ядосано човешко лице и дори могат да изпитват ревност.
Сега изглежда, че те могат да разберат, когато един човек е неблагонадежден.
Веднъж щом кучето реши, че даден човек не заслужава доверие, то спира да следва знаците, които човекът му дава.
От години се знае, че кучетата прекрасно разбират какво означава, когато човек посочи към нещо. Ако собственик на куче посочи местоположението на топка, пръчка или храна, кучето ще изтича, за да проучи мястото, което човекът сочи.
Последното проучване показва, че четириногите ни любимци много бързо разбират дали тези жестове са подвеждащи.
В изследване, публикувано в списание Animal Cognition, екип, воден от Акико Такаока от университета в Киото, Япония изследва 34 кучета в три кръга.
В първия кръг, хората посочили на кучетата вярното местоположение на храна, скрита в контейнер. Във втория кръг обаче, те сочили към празен контейнер. В третия кръг същия човек посочил на съответното куче отново контейнер с храна.
Този път обаче, кучето не отговорило на знака на учения. Това подсказва, казва Такаока, че
кучетата могат да използват опита, който са натрупали, за да преценят дали даден човек заслужава доверие.
След тези три кръга, хората, които давали знаците на кучетата били сменени. Кучетата отново следвали командите на човека.
Такаока признава, че е била изненадана, колко бързо кучетата са свалили доверието си от даден човек. "Кучетата имат много по-сложен социален интелект, отколкото си мислехме.
Този социален интелект е развил селективността в дългата история на отношенията им с хората", казва ученият.
Проучването подчертава, че
кучетата обичат всичко да е предвидимо,
отбелязва Джон Брадшоу от университета в Бристол, Великобритания, който не е участвал в изследването.
Веднага щом събитията в живота им станат нередовни, те започват да търсят алтернативни неща за вършене.
Ако системно не знаят какво предстои да се случи, кучетата могат да станат стресирани, агресивни или страхливи. "Кучетата, чиито собственици са непостоянни с тях, често имат поведенчески разстройства", казва Брадшоу.
Става ясно, че кучетата са по-интелигентни, отколкото се предполагаше досега, но техният интелект е много по-различен от нашия, отбелязва той.
"Кучетата са много чувствителни към човешкото поведение, но те имат много по-малко предубеждения.
Те живеят в настоящето, миналото не им влияе по абстрактен начин, те не правят планове за бъдещето", обяснява Брадшоу.
Всичко това означава, че кучетата не слушат сляпо стопаните си. Те оценяват информацията, на базата на преценка дали тя е надеждна и дали ще им помогне да постигнат целите си.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!