И ма причина защо, когато кажете на кучето си да се дръпне от вас, наказвайки го за лошо поведение, този метод не работи винаги, пише "Дейли Мейл".
В сравнение с хората, животните не помнят конкретни събития, но вместо това са склонни да пазят полезна информация, която може да им помогне да оцеляват.
Кучетата забравят събитие в рамките на две минути, докато на шимпанзетата им трябват само около 20 секунди. Бабуините, макаците маймуните катерици имат памет малко по-дълга от тази на пчелите.
Тези твърдения са на базата на ново проучване, в което са разгледани 25 вида, като се започне от гълъби и делфини, и е установено, че средната краткосрочна памет на животните е около 27 секунди.
"Когато става въпрос за краткосрочна памет, изглежда всичко работи по един и същи начин при животните", казва Йохан Линд, професор по етнология в университета в Стокхолм.
"Малко е изненадващо, че маймуните не помнят по-добре от плъховете, но резултатите са ясни.
Човешката памет се откроява, защото е много податлива, изглежда, че всичко се запечатва в паметта ни за дълъг период от време",
обяснява той.
Експериментите започват с животно, което вижда стимул, като червена точка например. Червена точка изчезва, и след известно време животното може да видите два стимула, един от които е същият като първия, докато другият е различен, например черен квадрат.
Животното се възнаграждава, ако след кратка почивка избере същия стимул, както го е видял преди почивката, в този случай - червена точка.
Животните имат различни специализирани спомени, като, от една страна, може да съхранява само определен вид информация, но от друга страна, тази информация се съхранява за много дълго време.
Например
враната, която се презапасява, помни местонахождението на скрита храна в продължение на месеци, но същата тази птица има проблем да запомни други неща в друг контекст дори и за една минута.
"Изглежда това е приложимо за всички животни освен за човека", казва Магнус Енквист, колега на проф. Линд от университета в Стокхолм.
Тъй като шимпанзетата са най-близките ни роднини, професор Линд признава пред "Нешънъл Джиографик", че е изненадан от слабите им характеристики.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!