К акво предпочитате малко пухкаво коте или вярно игриво куче, или нито едно от двете?
Може ли изборът на домашен любимец да разкрие истината за вашата личност? Има редица изследвания, които твърдят, че е възможно.
Очевидно е, че кутретата и писаните са коренно различни едни от други. Освен това не е нужно да сте психолог, за да отбележите, че ако имате куче, това ви носи социален опит, благодарение на нуждата му от разходка.
Сладко кученце или кутре с изразителна физиономия или забележителни уши е мощен двигател за социални взаимоотношения.
"Кучето ви е неустоимо" е подходяща фраза, ако искате да завържете познанство с представител на противоположния пол.
Нови приятелства лесно изникват в парковете, по улиците, крайградските места, асансьорите и изобщо навсякъде, където сте с вашия четириног приятел.
Означава ли това, че почитателите на кучетата са по природа по-сговорчиви, склонни да полагат усилия във връзките си и водят по-сложен начин на живот, отколкото почитателите на котките? В крайна сметка собствениците на кучета са като пощальоните, нищо не може да ги спре от разходката – нито дъжд, нито сняг, нито жега, нито тъмнината на нощта.
От друга страна почитателите на котките влизат в продължителни взаимоотношения, тъй като котките живеят по-дълго от кучетата. Означава ли това, че собственикът на котка е някой, на когото можете да се доверите за дългосрочно обвързване и тихи вечери у дома?
Трябва да кажем, че "собственик" не е точната дума, когато става въпрос за котка, тъй като
котките са склонни да притежават хората, а не обратното.
Човекът, обичащ котки, обаче по-често може да си е самодостатъчен и да не търси външно одобрение, за разлика от собственика на куче.
Да имаш котка не ти носи нови социални контакти в реалния свят така, както когато имаш куче. Котките обаче могат да ви направят популярни в онлайн пространството. Котките, а не кучетата, са звездите на "Фейсбук", "Ютюб" и "Инстаграм".
Ето какво говори за вас предпочитанието към кучета или котки:
1. Хората, обичащи кучета са по-екстровертни личности
Да, изследванията потвърждават това твърдение, в което повечето любители на кутретата са убедени. Това обаче не означава, че любителите на котки трябва да се отчайват, защото проучвания показват, че почитателите на писаните пък са по-склонни да опитват нови неща.
2. Хората, предпочитащи котки са по-интелигентни и интелектуално любопитни
Друго проучване потвърждава, че собствениците на кучета са по-отворени и по-жизнени. В същото време тези, които предпочитат писаните може и да са по-затворени и необщителни, но са по-чувствителни и отворени към различията на света. Освен това са по-свободомислещи и показват по-добри резултати на тестовете за интелигентност.
Изследването установило също, че мотивите да си вземеш куче или коте са различни. 38% от любителите на кучета търсят другарство, а 45,6% от почитателите на котки търсят обич.
3. Кой любимец предпочитате, говори и за вашия мироглед
Едно проучване на списание "Тайм" показало, че либералите предпочитат котки, а консерваторите – кучета. Работата е там, че хората предпочитат домашни любимци, които се държат по начин, по който допълват собствените им личности.
Има хипотеза, че някои хора предпочитат домашни любимци, които са им подчинени и следователно тези хора трябва да имат повече личностни характеристики, свързани с доминирането, нарцисизма и конкурентоспособността.
Всъщност при направено изследване станало ясно, че любителите на кучета наистина бележат по-голяма конкурентоспособност, но не са нито по-нарцистични, нито по-доминантни от любителите на котките.
Разбира се, има и много хора, които твърдят, че предпочитанието към котка или куче няма нищо общо с личностните качества на човек. Според някои учени, ако се твърди обратното, хората се поставят в някакви стереотипи.
Ако мъж има котка, го смятаме за по-женствен или дори гей, а ако жена разхожда голямо куче, я намираме за по-малко женствена.
Няма съмнение обаче, че хората, които предпочитат кучета са различни от тези, които предпочитат котки. Дали двама души, които са различни в това отношение могат да се оженят? Това е съвсем различен въпрос, за който също сигурно някой ден ще има доста проучвания от страна на учените.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!