А мерикански Учени композираха музика за котки, като използваха ритми, имитиращи тяхното мъркане и сученето на малките им, информира вестник "Дейли Мейл".
Специалните произведения, композирани с помощта на преподавател по музика, взимат предвид не само любимите звуци на котките, но и обхватът на слуха им, най-използваните от тях тонове, предпочитаното темпо.
Най-високите честоти са пренебрегнати, защото обикновено писаните ги свързват със страх или заплаха. Гласът на котките, например, е с около октава по-висок от човешкия. Те използват и много повече свързани тонове.
Учените обаче не са имитирали звуците, които издават, а са ги използвали като вдъхновение за произведението. Идеята им е била то да е приятно не само за котките, но и за стопаните им.
Наблюденията на учените от университета на Уисконсин-Медисън с
47 домашни котки показаха, че те предпочитат тяхното творение пред човешката успокояваща музика. Писаните изразиха одобрението си, като се търкаха в колоните.
Специалната котешка музика може не само да създава приятна атмосфера на домашните любимци, но и да ги успокоява. Учените сега използват резултатите си, за да композират музика за други животни.
Други изследвания показаха, че
животните предпочитат предимно класическата музика с изключение на маймуните тамарини, които се успокояват много от парчетата на "Металика",
добави "Дискавъри".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!